-9 C
Скопје

Tag : синовак

Вести Свет

Турција започна со имунизацијата со кинеската вакцина Синовак

Слободен печат
Во Турција денека почна вакцинацијата против Ковид-19, а први вакцина ќе примат здравствените работници ширум земјата. Претходно, турските регулаторни тела ја одобрија за употреба вакцината...
Вести Регион

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Слободен печат
Турската официјална Агенција за лекови и медицински помагала издаде одобрение за итна употреба на кинеската вакцина против Ковид-19 на компанијата „Синовак”, објави денеска турската новинска...
Вести Свет

Вакцината на Синовак е ефикасна во 78 отсто од случаите

Слободен печат
Вакцината против ковид-19 на кинеската компанија Синовак е ефикасна во 78 отсто од случаите, покажаа резултатите од испитувањето во Бразил. Во испитувањето учествуваа над 12.000...
Вести Свет

Ердоган: Турција ќе ја добие кинеската вакцина пред Нова Година

И.И.
Турција ќе ја добие првата пратка од вакцината против коронавирусот на Синовак од Кина пред четврток, соопшти денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Турција се...