Tag : Сијарто

Вести Регион

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

Слободен печат
Европската унија треба да потпише нов договор за миграција со Анкара, со цел Турција да го спречи приливот на мигранти преку нејзините граници, изјави денеска...
Вести Економија

Мицкоски предлага награди за сите вклучени во борбата против КОВИД – 19

Слободен печат
Сега потребно е да се покаже хуманост и да се дејствува, секој во рамки на своите можности и средства со кои располага но најмалку е време...
Вести Македонија Слајдер

Османи го пречека Сијарто, кој донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 заштитни скафандери од Унгарија

Слободен печат
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утрово на скопскиот аеродром го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија,...
Вести Скопје

Унгарскиот министер за надворешни работи Сијарто утре во посета на Скопје

Слободен печат
Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време...
Вести Свет

Сијарто: Балканската рута би можела повторно да се активира и да наметне безбедносни ризици

Слободен печат
Централноевропските земји, меѓу кои и Унгарија, се уверени дека НАТО ќе продолжи да дејствува како најсилен и најуспешен воен сојуз во светот, изјави денеска во...
Вести Свет

Сијарто: Очекуваме исклучително голем прилив од над 100.000 мигранти

Слободен печат
Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто денеска во Белград изјави дека во наредната недела и седмиците што следуваат „сосема јасно може...
Вести Свет

УНГАРИЈА ДЕМАНТИРА: Шпекулациите дека сакаме да ја напуштиме ЕУ се „обични глупости“

Слободен печат
Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, одговори на шпекулациите на одредени извори дека по Велика Британија, токму Унгарија би можела да биде следната земја...
Вести Македонија

Сијарто: Финска направи огромен пропуст што не одобри започнување преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Унгарскиот министер за внатрешни работи Петер Сијарто ја критикуваше Финска, која до крајот на месецов претседава со ЕУ, дека не успеа да изврши притисок за...
Вести Регион

Сијарто: Жалиме поради лицемерието на западните земји кон проширувањето

Слободен печат
Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Хелсинки ќе разговараат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија. Пред почетокот...
Вести Македонија

Сијарто: Одложувањето на почетокот на пристапните преговори беше многу нефер

МИА Агенција
Одложувањето на почетокот на пристапните преговори беше многу нефер за вашата земја, бидејќи сите знаеа за врменеската рамка и имаше доволно време сите да се...