17.8 C
Скопје

Tag : Сијарто

Вести Македонија Слајдер

Сијарто во посета на Северна Македонија, ќе предаде донација вакцини за МВР

Слободен печат
 Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денеска ќе престојува во еднодневна посета на државава, при што ќе предаде донација во вакцини...
Вести Свет

Унгарија ќе и донира 40.000 вакцини на Чешка

Слободен печат
Унгарија одлучи да донира 40.000 вакцини на Чешка во првата половина на мај, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петар Сијарто, додавајќи дека дотогаш...
Вести Свет

Сијарто: Дали некој мисли дека Русите и Кинезите ќе им даваат штетни вакцини на своите граѓани?

Слободен печат
Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, е сигурен дека Русија и Кина нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини против коронавирусот. -Кога бевме...
Вести Економија

Сијарто: Унгарија и Полска остануваат на ветото за буџетот на ЕУ

Слободен печат
Унгарија и Полска остануваат на своето вето за новиот повеќегодишен буџет на ЕУ и планот за закрепнување по корона кризата, нагласи денеска унгарскиот министер за...
Вести Свет

Сијарто: Унгарија за десет дена ќе добие примероци од руската вакцина против ковид-19

Унгарија за десет дена ќе добие примероци од руската вакцина против коронавирусот, најави денеска министерот за надворешни работи, Питер Сијарто. – Прелиминарните резултати покажуваат дека...
Вести Регион

Сијарто: Што и да се случи во Западен Балкан, ќе има непосредно влијание врз Унгарија

Слободен печат
Унгарија смета дека европската интеграција на Западен Балкан е нејзин стратешки интерес, изјави денеска министерот за надворешни работи на таа земја, Питер Сијарто. – Мирот...
Вести Свет

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат
Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто преку Фејсбук упати апел до Европска Унија за Белорусија да носи одлуки врз основа на дијалог. Тој наведе дека...
Вести Свет

Сијарто: Унгарија продолжува да го поддржува Балканот на патот кон ЕУ

Слободен печат
Унгарија ќе продолжи да ги вложува сите напори со цел унапредување на доближувањето на земјите од Западен Балкан до Европската унија, што е во економски,...
Вести Свет

Средба Дендиас – Сијарто во Атина

МИА Агенција
Односите со Турција, миграциското прашање, туризмот, Западен Балкан беа дел од темите за кои разговараа министрите за надворешни работи на Грција и на Унгарија на...
Вести Регион

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

Слободен печат
Европската унија треба да потпише нов договор за миграција со Анкара, со цел Турција да го спречи приливот на мигранти преку нејзините граници, изјави денеска...