24.8 C
Скопје

Tag : сертификат

Вести Свет Слајдер

Европскиот парламент одобри воведување на дигитални сертификати од 1 јули

Слободен печат
Европскиот парламент денес го поддржа воведувањето на дигитален сертификат за во ЕУ ​​со цел да се олесни патувањето во ЕУ и да се придонесе за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Дигиталниот ковид-пасош ќе го рестартира туризмот

Таканаречениот „зелен пасош“, со кој ќе може летово да се патува во повеќето земји на ЕУ и надвор од неа, на македонските граѓани ќе им...
Вести Свет

Со Ковид-пасош до големата слобода, но како?

Слободен печат
Членките на ЕУ, ЕП и ЕК по две неуспешни преговарачки рунди, денеска повторно разговараат за ЕУ-сертификатот за вакцинација. До летните одмори има малку време. Каде...
Вести Регион

Мицотакис и Санчез ја истакнаа важноста на дигиталниот зелен сертификат за вакцинација за слободно движење на граѓаните

МИА Агенција
Дигиталниот зелен сертификат за вакцинација, пандемијата и начинот на справување, европскиот фонд за закрепнување, Европа во пост- Меркел ерата, но и како решиле да станат...
Вести Регион

Вучиќ: За вакцинираните дополнителни 3.000 динари, платено боледување и сертификат за патување

МИА Агенција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека покрај најавените 60 евра, сите оние граѓани кои се вакцинирани ќе добијат дополнителна финансиска помош од државата од...
Вести Регион

Брнабиќ: Од 1 мај вакцинираните граѓани добиваат дигитален ковид сертификат

МИА Агенција
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ соопшти дека од сабота, 1 мај, сите граѓани што се вакцинирани, ќе добијат дигитален ковид сертификат, јави дописникот на МИА...
Хроника

Италијанец обвинет за употреба на лажен сертификат за негативен ПЦР тест​

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 59-годишен италијански државјанин за кривично дело фалсификување исправа. Обвинетиот, на 23 април, се обидел да отпатува преку...
Вести Ви Препорачуваме Економија

„Слободен печат“ ексклузивно: Една четвртина од хотелите се пријавиле за сертификатот „Чисто и безбедно“ – Ќе ја гарантираат сигурноста на гостите

Една четвртина од домашните хотели се пријавиле да добијат сертификат „Чисто и безбедно“, а зголемен е интересот и кај приватните угостители, дознава ексклузивно „Слободен печат“....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Граѓаните ќе може да извадат дигитален сертификат дека се вакцинирале, велат од Министерството за здравство

Мирослава Бурнс
Вакцинацијата на повозрасните граѓани тече во моментот. Станува збор за граѓани над 77 години и веќе се пријавуваат и граѓани постари од 76 години, после...
Вести Економија Слајдер

Сертификатот за безбедност локалите ќе го добиваат бесплатно само ако ги исполнуваат условите

Угостителите, хотелиерите и туристичките работници „со душа“  чекаат за да го добијат безбедносниот сертификат „safe travel“. Според нашите соговорници, овој сертификат ќе означува сигурно и...