18 C
Скопје

Tag : румена бужаровска

Вести Култура

Румена Бужаровска: На утрешниот Меѓународен ПичПрич ни гостуваат четири извонредни писателки и раскажувачки

Александра Бубевска
„Жени во текст“ е темата на првиот меѓународен ПичПрич што ќе се одржи онлајн на Фејсбук страницата на ПичПрич овој четврток – 29 април од...
Културен печат

Интервју со писателката Румена Бужаровска: Расказот е форма во која сум вљубена

Тони Димков
По Скопје и Љубљана, раскази од збирката „Мојот маж“ на Румена Бужаровска се драматизирани и поставени на театарската сцена на Југословенско драмско позориште во Белград....
Вести Жена Култура Магазин Магазин слајдер

Бестселерот „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е книга на неделата во Германија

СП.
Во угледниот неделник „Шпигел“ за книга на неделата е избрана збирката раскази „Мојот маж“, бестселер на македонската писателка, професорка и преведувачка Румена Бужаровска. Книгата во...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ВИДЕО | Румена Бужаровска: Жените читаат повеќе и сакаат да се идентификуват со женски ликови во книжевноста

Александра Бубевска
Денеска, во „Словенско народно гледалишче“ во Љубљана ќе се одржи претставата „Мојот маж“ според расказите на македонската писателка Румена Бужаровска, во режија на Ивана Ѓилас,...
Културен печат

Разговор со писателката Румена Бужаровска: Патријархатот секаде е патријархат, но си има локални обележја

Тони Димков
Претстава според расказите од книгите „Мојот маж“ и „Не одам никаде“ од македонската писателка Румена Бужаровска е поставена на сцената на Словенечкиот национален театар (СНГ...
Културен печат

ТЕАТАРСКИ ОСВРТ: Емотивна актерска спирала што нема граници

Тони Димков
Шест раскази од збирката „Мојот маж“ на Румена Бужаровска надградени со авторски монолози од актерската екипа, според отворениот концепт на режисерката Нела Витошевиќ, ја прават...
Културен печат

ТЕАТАРСКА ПРЕМИЕРА: „Мојот маж“ донесе храбар и искрен процес во Драмски театар

Тони Димков
Поставувањето на текст од македонски автор на театарската сцена секогаш предизвикувало повисоко ниво на возбуда и поголеми очекувања од страна на публиката. Особено ако станува...
Вести Ви Препорачуваме Жена Култура Магазин

ИНТЕРВЈУ со Румена Бужаровска: Разведената жена сè уште е „распуштеница“, а самохраните мајки сами си го барале

Јасмина Кантарџиева Димков
Со популарната писателка, книжевна преведувачка и професорка Румена Бужаровска разговараме на женски теми, но само ако го исклучиме фактот дека овие женски теми се дел...
Вести Култура

Книгата „Не одам никаде“ на Румена Бужаровска на пазарите во Србија, Хрватска, БиХ и во Словенија

Слободен печат
Второто издание на најновата збирка раскази „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска е во продажба. Книгата наскоро ќе се појави и на пазарите во Србија,...