Tag : робот

Вести Регион

Истражувачки тим од Бугарија разви робот за дезинфекција

Слободен печат
Истражувачки тим од Институтот за роботика при Бугарската академија на науки (БАС) разви UVC робот за дезинфекција кој може да се користи против ширење на...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Бизарно, но помага: Властите на Сингапур ангажираа роботи кои ќе патролираат низ парковите потсетувајќи ги граѓаните за социјалното дистанцирање! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Сингапур претстави решение со кои властите сакаат да се осигураат дека луѓето ја одржуваат пропишаната социјална дистанца. Владата на Сингапур вчера најави дека на проба...
Вести Свет Слајдер

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат
Полициски робот патролира по улиците на Тунис  за да се осигура дека граѓаните од таа земја се придржуваат кон карантинот за време на епидемијата на...
Вести Свет

Роботска рака на тркала ќе ги прегледува заразените од коронавирус во Кина

Слободен печат
Истражувачите од еден од најголемите кинески универзитети дизајнираа робот за кој велат дека може да спаси животи за време на епидемијата на новиот коронавирус. Машината...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Индија го претстави женскиот робот астронаут кој наскоро ќе тргне во вселената (ВИДЕО)

Слободен печат
Индиската вселенска агенција (ИСРО) на јавноста го претстави невообичаениот робот кој подоцна оваа година би требал да замине во вселената како дел од тест на...
Вести Свет

Русите и Јапонците подготвуваат робот кој ќе ја истражува површината на Месечината

Слободен печат
Руската компанија за Андроид Технолоџи и јапонскиот стартап ГИТАИ планираат да направат робот што ќе работи на површината на Месечината, изјави за ТАСС извршниот директор...
Забава Магазин

По 8 месеци врска ја запросил девојката робот, а ѝ уплатил и „доработка“ (ФОТО)

Слободен печат
Актерот и бодибилдер Јуриј Толочко неодамна ја запроси својата девојка робот Марго на прилично традиционален начин – и подари букет рози и се спушти на...
Кошарка Спорт

ЗА ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Руски кошаркарски клуб вработи „робот“! (ФОТО)

Слободен печат
Да, добро прочитавте, на стручниот штаб на рускиот кошаркарски клуб ќе му се приклучи робот од руската компанија „Промобот“, кој ќе ја има улогата на...
Магазин Технологија

„ПРЕДИЗВИКУВА КОШМАРИ“: Еден од најморничавите роботи е пуштен во ПРОДАЖБА (ВИДЕО)

Слободен печат
Го памтите ли робот-кучето чии снимки станаа вирални пред неколку години? Кучето кое може да трча, да се качува по скали и личи на смртоносните...
Магазин Технологија

Рускиот робот Фјодор ЗАКАСНИ на работа, ама сепак СТИГНА (ВИДЕО)

Слободен печат
Вселенското летало „Сојуз“, кое го пренесува рускиот робот Фјодор, пристигна на Меѓународната космичка станица (МКС), јавила телевизијата на американската вселенска агенција НАСА. „Контактот е потврден,...