• реџеп тајип ердоган

Градоначалникот на Истанбул, можен силен ривал на Ердоган, ќе оди во затвор

Турскиот суд денеска го осуди градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу на повеќе од две години затвор и му забрани политичко дејствување поради навреда на јавни службеници. Одбраната на Имамоглу ќе поднесе жалба на пресудата, донесена на само шест месеци пред претседателските и парламентарните избори. Имамоглу беше потенцијално силен ривал на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган …

Градоначалникот на Истанбул, можен силен ривал на Ердоган, ќе оди во затвор Read More »