1.1 C
Скопје

Tag : реџеп таип ердоган

Вести Регион

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Слободен печат
Турската официјална Агенција за лекови и медицински помагала издаде одобрение за итна употреба на кинеската вакцина против Ковид-19 на компанијата „Синовак”, објави денеска турската новинска...
Вести Регион

Албанскиот премиер од утре во дводневна посета на Република Турција

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама утре ќе отпатува во дводневна официјална посета на Република Турција. Во рамки на посетата тој ќе оствари средба и со турскиот...
Вести Регион

Ердоган со нов план за регионална платформа: Турција може да ги отвори границите кон Ерменија

И.И.
Турција може да ги отвори своите гранични премини кон Ерменија доколку Ереван преземе позитивни чекори за регионален мир, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Турскиот претседател се огласи на Твитер: Ердоган со осуда на расистичките навреди на фудбалерите на Башакшехир во Париз

Слободен печат
Мечот меѓу ПСЖ и Истанбул Башакшехир беше прекинат во 14 минута кога четвртиот судија на расна основа го навреди членот на турската екипа, Пјер Вебо....
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Ердогановите ултранационалистички пријатели предизвикуваат тензии во владејачката партија

Лора Пител/Financial Times
Кога Реџеп Таип Ердоган беше исмеан од турската опозиција за идејата дека сака да спроведе реформа на судството, во одбрана на турскиот претседател јавно застана...
Вести Свет

Ердоган со предлог до Путин: Ајде да формираме работна група за Нагорно Карабах

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да формираат заедничка група за решавање на ситуацијата во регионот Нагорно Карабах, објави турски...
Вести Регион

За карикатурата со Ердоган: Турција ќе го тужи „Шарли Ебдо“

Слободен печат
Турција ќе поднесе тужба и ќе преземе одредени дипломатски чекори, откако францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страница објави карикатура со турскиот претседател Реџеп...
Вести Регион

ФОТО: Остра осуда од Турција на карикатурата на Ердоган во „Шарли Ебдо“

Слободен печат
Високи турски владини претставници ја осудија карикатурата на претседателот Реџеп Таип Ердоган во францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, истакнувајќи оти е „одвратен обид за ширење...
Вести Регион

Се почувствувал навреден на социјалните мрежи: Ердоган поднесе кривична пријава против холандски десничар

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска поднесе кривична пријава до турските власти против истакнатиот холандски екстремно десничарски лидер Герт Вилдерс затоа што, како што рече,...
Вести Регион

Остри пораки на Ердоган до САД: Турција не е племенска држава

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вчера изјави дека САД не треба да го одложуваат воведувањето на санкции кон Анкара поради неодамнешната проба на рускиот...