-2 C
Скопје

Tag : расправа

Вести Македонија Слајдер

Собраниска расправа околу пописот: Кој зборува за политика, а кој за статистика

Слободен печат
Дали пописот ќе биде статистичка или политичка операција, беше клучното прашање околу кое се расправаа пратениците попладнево. Владеачкото мнозинство остана на ставот дека Предлог-законот што...
Вести Македонија

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Весна Тодоровска
Жестока собраниска расправа за Законот за попис, меѓу власта и опозицијата. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека законот е политички договор меѓу СДСМ и ДУИ,...
Вести Македонија

Собранието продолжува со расправата за законот за решавање на спорот на Владата со Макпетрол

Слободен печат
Собранието на Република Северна Македонија по едночавна пауза поради корона протоколите ќе ја продолжи работата по 20.пленарна седница на која треба да се расправа за...
Вести Македонија Слајдер

Во Собранието почна расправата за Дополнителниот предлог-буџет за 2021

Слободен печат
Пратениците на пленарната седница во Собранието денеска ја почнаа расправата по Дополнетиот предлог буџет за 2021 година. Вчера беше трет ден како пратениците расправаа за...
Вести Економија Слајдер

Расправа за Дополнетиот предлог-буџет за 2021

Слободен печат
Пратениците денеска на пленарна седница треба да ја продолжат расправата по Дополнетиот предлог буџет за 2021 година. Според информациите од веб страницата на Собранието, седницата...
Вести Економија

Собраниската расправа за буџетот продолжува утре, власта и опозицијата со спротиставени ставови

Слободен печат
Собраниската расправа за Дополнениот предлог-буџет за 2021 година продолжува и утре. Седницата, според најавите, треба да почне во 12 часот. Денеска, на третиот ден од...
Вести Македонија

Продолжува расправата во Собранието по дополнетиот предлог-буџет за 2021

Слободен печат
Во Собранието денеска треба да продолжи расправата по дополнетиот предлог буџет за 2021 година. Ова е втор ден. Расправата на пленарна седница трае најмногу пет...
Вести Економија

Опозицијата смета дека буџетот е без визија и концепт

Слободен печат
Расправата за Предлог-буџетот за 2021 година на првиот ден од разгледувањето во собраниската Комисија за финансирање и буџет помина со забелешки од страна на опозицијата...
Вести Економија

Собранието следната недела ќе расправа за Предлог-буџетот за 2021 година

Следната недела почнува собраниската расправа по Предлог-буџетот за наредната година. Расправата почнува во матичната Комисија за фианансирање и буџет, закажана на седница на 24-ти овој...
Вести Македонија

Главната расправа за „Меѓународен сојуз“ е одложена за 19 ноември

Слободен печат
Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека главната расправа за случајот „Меѓународен сојуз” наместо утре, ќе се одржи на 19 ноември годинава. Причина за презакажувањето, според...