20.8 C
Скопје

Tag : првачиња

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Од очниот преглед им се „темни“ на родителите

Михаило Донев
Уписите на првачињата во земјава, кои се почнати и ќе траат до крајот на мај, им донесоа нови главоболки на родителите – покрај сите други...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Од денеска започнува уписот на првачињата, за првпат постои можност и за електонски упис

Од денеска започнува уписот на првачиња. Во прво одделение ќе се запишуваат децата родени во 2015 година, а кои до крајот на годината ќе наполнат...
Вести Македонија

Промовирана национална платформа за електронски упис на првачиња

Слободен печат
Првоодделенците за претстојната учебна 2021/2022 година првпат ќе може да се запишат и електронски. Уписот е во мај како и во минатите години, но годинава...
Вести Македонија

Покрај за првачињата и уписите на децата во градинка ќе се вршат онлајн

Михаило Донев
Покрај тоа што наскоро ќе биде возможно и онлајн запишување на првачињата, слична процедура ќе се применува и при пријавување на децата во градинка, а...
Вести Македонија

 Првачињата во новата 2021/2022 учебна година ќе учат по новите наставни програми

Слободен печат
 Првачињата во новата 2021/2022 учебна година ќе учат по новите наставни програми што денеска ги донесе Министерството за образование и наука на предлог на Бирото...
Вести Македонија

Обуки за наставниците од мај, новите наставни содржини за прво одделение речиси готови

Михаило Донев
Начинот на реализација на обуките на наставницитe ќе биде усогласен со мерките и препораките на здравствените власти, велат од Министерството за образование и наука за...
Вести Македонија Слајдер

Прв училиштен ден: Насмевките на децата видливи и под маските (ВИДЕО)

Михаило Донев
Од денеска започна новата учебна година, а учениците до трето одделение со маски и максимално почитување на препораките за заштита од ковид-19 се упатија кон...
Вести Скопје

Богдановиќ: Успешен и среќен почеток на првачињата во ООУ „Коле Неделковски” (ФОТО)

Слободен печат
Денеска со моите колеги од Општина Центар, претседателката на Советот, Цветанка Симоновска, претседателката на Комисијата за образование, Биљана Чурилова и раководителката на секторот за Јавни...
Вести Скопје

Општина Аеродром доделува еднократна парична помош за првачињата

Слободен печат
Општина Аеродром оваа година доделува еднократна парична помош на семејствата со прваче во висина од 3.500 денари, за што издвои 2.750.000 денари. Целта на овој...
Вести Македонија Слајдер

Со почитување на пропишаниот протокол започна уписот на првачињата (ФОТО)

Слободен печат
Денеска според пропишаниот протокол за заштита од Ковид-19, започна уписот на првачињата во основните училишта во земјава. Во повеќе образовни установи ширум Скопје се почитуваат...