20.8 C
Скопје

Tag : приватен

Магазин Магазин слајдер Семејство

Без одложување на обврските: Како покрај работата да имате и квалитетен приватен живот

Слободен печат
Знаеме, многу работите и потребен ви е одмор од време на време. Колкумина од вас биле на Фејсбук, Инстаграм… во текот на работното време? Следат...
Магазин Магазин слајдер Сцена Технологија

ФОТО: Ова се десетте најлајкувани фотографии на Инстаграм за 2020 година

Еспресо
Фотографијата која се наоѓа на првото место има речиси 20 милиони лајкови… Иако Инстаграм ги отстрани лајковите оваа година, тоа не значи дека понатаму нема...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Лепа Брена и Боба заминаа за Монако – Во приватниот авион уживаа во прекрасниот поглед и луксузното вино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Пејачката Лепа Брена одлучи денес заедно со својот сопруг Слободан Боба Живоиновиќ да одлета за Монако. Тие заминаа со приватен лет кој имаше неколку седишта....
Вести Економија

Ангеловска: Субвенциите ќе ги стимулираат компаниите да вратат дел од отпуштените работници

Слободен печат
Измените на владината Уредба за користење на субвенции за исплата на плата во приватниот сектор треба да резултира со враќање на дел од веќе отпуштените...
Вести Економија

Четири милиони Французи се „делумно невработени“

Слободен печат
Секој петти вработен во Франција во претпријатие или здруженија во приватниот сектор сега се наоѓа на режимот на делумна невработеност. Четири милиони вработени во Франција...
Вести Економија

НАкС предлага скалесто намалување на платите

Слободен печат
Независниот академски синдикат побара приватниот сектор да го понесе товарот од кризата исто како и јавниот. Од таму предлагаат скалесто намалување на платите на вработените во...
Вести Македонија

КСС ќе ги пријави сите случаи на непочитување на мерките на Владата

Слободен печат
Сите непочитувања на мерката на Владата со која се предвидува отсуство од работа на еден од родителите, работниците да ги пријават кај Државниот инспекторат за...
Вести Македонија

Реакција на МИОА: Никој вработен нема да биде принуден на трансфер од јавен во приватен сектор

Слободен печат
Трансферот на вработени од јавниот во приватниот сектор ќе биде исклучиво доброволен процес, никој вработен нема да биде принуден на тоа, потенцира Министерството за информатичко...
Вести Економија

Трансфер на вработени од јавен во приватен сектор по изборите

МИА
Процесот на префрлање на вработени од јавен во приватен сектор ќе почне по завршување на изборите затоа што во предизборниот период се забранети какви било...
Вести Економија

Труд за прекуграничното банкарство во нашата земја дел од зборник за 10 години Винеска иницијатива

Слободен печат
Во Зборникот издаден по повод десетгодишниот јубилеј од формирањето на Виенската иницијатива е објавен труд за прекуграничното банкарство во нашата земја и воопшто во регионот...