Tag : Пресуди

Вести Македонија

Давидовиќ: „Рекет“ служи за добивање политички поени во предизборието, пресуди кои не се базираат на докази (ВИДЕО)

Слободен печат
Случајот „Рекет“ ќе служи и почнува да служи за добивање на политички поени во предизборието. Судијката вчера се обиде да каже дека со оваа пресуда...
Вести Македонија

Судот во Куманово донесе седум пресуди против лица кои не ги почитувале здравствените прописи

Слободен печат
Основниот суд во Куманово завчера донесе пресуди за две, а вчера за уште пет лица, бидејќи не ги почитувале здравствените прописи за време на епидемија,...
Вести Македонија Хроника

Пресуди за четворица кумановци за непочитување на здравствените препораки

Слободен печат
По влез во државава враќајќи се од високоризична земја потпишал изјава дека ќе остане во задолжителна изолација но не си достојал на зборот. Жител на...
Вести Македонија Слајдер

МВР незаконски земала и чувала ДНК материјал, пресуди судот во Стразбург

МИА Агенција
Европскиот суд за човекови права вчера донесе пресуда со која се утврди дека начинот на кој полицијата собира, обработува и чува ДНК материјал не е...
Слајдер Хроника

Со аплауз дочекани ослободителните пресуди за петмина обвинети во случајот „Шпион“

Горан Наумовски
Кривичниот суд им изрече ослободитена пресуда на петмина обвинети во случајот „Шпион“ за кој се води повторена постапка, откако Апелација делумно ја укина пресудата, објави...
Вести Македонија

Врховниот суд ќе расправа за првите пресуди на СЈО

МИА Агенција
По неколкумесечно одлагање, неделава двајца врховни судии се очекува да реферираат за два предмета од случајот на СЈО „Тенк”. Едниот предмет пред колегите ќе го...
Спорт Фудбал

Се огласи и ФК Барселона: Затвор не е решението!

Слободен печат
По повод пресудите за каталонските лидери кои добија казни до 13 години затвор од Врховниот суд во Мадрид, се огласи и еден од најпознатите и...
Хроника

Поништена е пресудата за Кежаровски

Врховниот суд ги укина пресудите за случајот „Ликвидација“. Предметот кој е поврзан со убиството на Лазар Милошевски од 2005 година во велешко Ореше повторно ќе...