20.8 C
Скопје

Tag : правобранител

Вести Македонија Слајдер

Зибери: Изборот за Народен правобранител не е компензација за мојот ангажман во ДУИ

Слободен печат
Новозибраниот Народен правобранител, Насер Зибер, во интервју за „Радио Слободна Европа“, вели оти тоа што бил кандидат за премиер на ДУИ, не е никаква компензација...
Вести Македонија

Насер Зибери за„Слободен печат“: Како Народен правобранител ќе работам „без пардон“!

Лука Андреев
Во извршувањето на функцијата Народен правобранител ќе ги вложам сите мои капацитети и способности и ќе делувам „без пардон“ за сите оние што се под...
Вести Македонија Слајдер

Собранието ќе расправа за избор на Насер Зибери за народен правобранител

Слободен печат
Собранието денеска треба да ја започне 32. седница на која на дневен ред е Предлог одлуката за избор на Народен правобранител. За народен правобранител е...
Вести Македонија

Омбудсман: Не сeкој вид на попреченост е видлива, ниту се видливи сите бариери што ги оневозможуваат овие лица целосно да ги уживаат правата

Слободен печат
Почитувањето на различноста на лицата со попреченост е од особено значење, исто како и свесноста дека не сeкој вид на попреченост е видлива, ниту се...
Вести Македонија

Пендаровски до Мемети: Потребно е зголемување на независноста во функционирањето на омбудсманот

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими народниот правобранител Иџет Мемети, со кого разговараше за тековните активности на омбудсманот во функција на заштита на правата на...
Хроника

Емилија Радојкова уапсена во денешната полициска акција

Горан Наумовски
Во денешната полициска акција е уапсен и државниот правобранител, Емилија Радојкова, пренесува Алсат. Според информацијата Радојкова пред пет месеци дала отказ од државен Правобранител. Таа...