12.8 C
Скопје

Tag : поткуп

Вести Хроника

Со камион полн марихуана со 400 денари сакал да поткупи полицајци

Слободен печат
Албански државјанин се обидел да ги поткупи полициските службеници кои го сопреле при сообраќајна контрола на патниот правец Прилеп-Градско. Во документите што ги приложувал на...
Хроника

Инспектор за животна средина барал поткуп од 200 евра

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп”...
Вести Ви Препорачуваме Хроника

Под истрага за поткуп инспектор за екологија, место да лови загадувачи во Македонски Брод, барал мито во Кичево

Инспектор од Државниот инспекторат за животна средина е приведен под сомнение дека земал поткуп од 200 евра со цел да се избегне затворање на склад...
Вести Македонија Слајдер

Примиле поткуп во материјални добра: МВР суспендира двајца полициски службеници од СВР Куманово

Слободен печат
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешмни работи (МВР) поднесе кривична пријава против полициските службеници Д.Д. (24) и Е.С....
Вести Свет

На поранешниот француски премиер Баладур ќе му се суди за “аферата Карачи”

Слободен печат
 На поранешниот француски премиер Едуар Баладур ќе му се суди под обвинение дека зел мито од договори за оружје во 90-те години за да финансира...
Вести Свет

„Епл“ на удар во Калифорнија: Шефот за безбедност под обвинение за поткуп на полицајци со ајпади

Слободен печат
Глобалниот директор за безбедност на „Епл“, Томас Моер е обвинет дека нудел поткуп за неговите безбедносни тимови да добијат лиценци за носење оружје. Обвинението вчера...
Вести Македонија

Полицаец од станица изведен со лисици, зел поткуп од 2000 евра

Слободен печат
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за економски криминал и корупција денеска  околу 18 часот во Куманово го лишија од слобода полицискиот службеник И.С....
Вести Свет Слајдер

Критичар на претседателот Си Џинпинг зад решетки за поткуп: Кина осуди бизнисмен на 18 години затвор

Слободен печат
Кина го осуди тајкунот за недвижнини, Рен Жиџианг, кој инаку е жесток критичар на претседателот Си Џинпинг, на 18 години затвор поради наводно давање поткуп,...
Вести Македонија

Мицкоски: На пратеници од ВМРО-ДПМНЕ им биле понудени шест-седум цифрени суми и ветувања за привилегии

Слободен печат
Не би сакал сега јавно да зборувам за имињата на тие лица, тоа би било многу несериозно, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција, одговарајќи...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Со замрзнат имот, не можеме да обезбедиме нормално функционирање на партијата

Слободен печат
Гостинот во емисијата „Што не е јасно? “ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвини за поткуп преку институциите со домашните платежни картички и проектот зелена...