Tag : покачување

Вести Избори 2020

Јанушев: Ќе ги покачиме пензиите за 20, а платите за 25 проценти

Слободен печат
Носителот од ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица 3 Игор Јанушев, при денешната средба со граѓаните во Виница рече дека на граѓаните им е доста од сите...
Вести Македонија Слајдер

Облачно и дождливо време, од понеделник покачување на температурите

Слободен печат
Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што информираат...
Вести Економија

Србија ги зголемува платите на здравствените работници

Слободен печат
Од 1 април здравствените работници во Србија ќе добијат покачување на платите за десет отсто. Со ваквата одлуката на српската Влада ќе бидат опфатени вработените...
Вести Економија Слајдер

Путин во обраќањето пред пратениците ќе се осврне на зголемување на приходите

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање пред Парламентот на 15 јануари најголемо внимание ќе посвети на прашањето за зголемување на приходите на руските граѓани,...
Вести Македонија

Заев: Предвидено е покачување на пензиите за околу 900 денари

Слободен печат
Просечната пензија од јануари наредната година е предвидено да се покачи на 15.500 денари, а Владата за 2020 година во буџетот, кој што е во...
Вести Економија

Царовска: Во 2020 година пензиите ќе пораснат за околу 900 денари 

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска се сретна со пензионерите од Тетово со кои разговараше за претстојното зголемување на пензиите, но и...
Вести Македонија

За две години над 20 проценти покачување на платите на просветарите

МИА
За две години вработените во основното, средното и во високото образование се изборија за трето покачување на платите со кое на нивните сметки за два...
Вести Македонија

За СОНК одлуката за покачување на платите на просветните работници е само почеток за решавање на други прашања

Слободен печат
Вработените во основното, средното и во високото образование ќе го добијат новото покачување на платите од 10 проценти од 1 јануари 2020 година, договорено е...
Вести Македонија

Наставниците денеска ќе знаат дали од јануари ќе добијат ново покачување на платите

Слободен печат
Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура...
Вести Македонија

Адеми: До крајот на денот ќе имаме јасна слика за покачувањето на платите на просветните работници

Слободен печат
До крајот на денот ќе имаме јасна, чиста, кристална слика околу можностите до кај можеме и што можеме во врска со покачувањето на платите на...