Tag : плазма

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Др. Митов: Крвта од излекуваните, можен лек против коронавирус

Слободен печат
Пред само неколку денови Американската агенција за храна и лекови (FDA) официјално ја одобри употребата на крвна плазма од веќе излечените пациенти од Covid-19, како...
Вести Свет

Кина разви плазма за лекување на пациенти заразени со коронавирус

Слободен печат
Кина разви плазма за лекување пациенти заразени со новиот коронавирус (Ковид – 19), соопшти денеска кинеската национална групација Биотек. Компанијата соопшти дека тие собрале плазма...