Tag : платформа

Вести Економија Слајдер

Дигитална платформа за полесен пристап на домашните компании до странските пазари

Слободен печат
Од септември треба да профункционира нова дигитална платформа вредна еден милион евра, средства одвоени од третиот сет владини мерки, наменета за помош на домашните компании...
Вести Култура

Чаловски од ЈАДРО: Доколку не сме доволно искрени и не ги претставуваме работите со едно критично око, нема шанса да преживееме како општество

Слободен печат
ЈАДРО – асоцијација на независната културна сцена е непрофитна, инклузивна, партиципативна и застапувачка платформа. Цело ова време се стремиме да го зајакнеме независниот културен сектор...
Култура Магазин слајдер Некатегоризирано

Сакате да пишувате заедно со македонските писатели? Можете, на „Спинер“

Слободен печат
Здраво друштво, сте слушнале ли за „Спинер“? Не?! Е па, „Спинер“ е нова платформа што ги поврзува писателите и читателите на книги и им овозмоува...
Вести Македонија Слајдер

Лутишоски: „Македонијапомага“обезбедува помош на ранливи категории за да се справат со ситуацијата

Слободен печат
Македонска ИТ компанија изработи платаформа „Македонијапомага“ која треба да биде мост меѓу оние на кои најмногу им е потребна помош во сегашните отежнати услови на...
Вести Македонија

Бесплатни онлајн курсеви на македонски со новата платформа на Brainster

Слободен печат
Со 8 веќе закажани предавања и дополнителни триесет во најава, започна со работа првата бесплатна платформа за учење преку интернет во Македонија, Brainster Online. Целта...
Вести Македонија Слајдер

МОН работи на решение за учениците кои немаат пристап до интернет

Слободен печат
Министерот за образование и наука Арбер Адеми на денешната седница информираше за поставувањето на Националната платформа за е-настава која од денеска ќе се користи во...
Вести Македонија Слајдер

Обвинетите од „27 април“ побараа доказ да бидат и забелешките од УБК

Горан Наумовски
Голем број барања за докази достави одбраната на организаторите на крвавиот „27 април“ чие што судење почна денеска. Обвинетиот екс собраниски спикер Трајко Вељаноски побара...
Вести Економија Слајдер

Преку новата алатка граѓаните сега ќе имаат увид во Јавниот долг (ВИДЕО)

Слободен печат
Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и УСАИД ја изработи новата алатка за транспарентност со што граѓаните ќе имаат можност да се информираат за...
Вести Економија

Извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан ќе се јакне со нови алатки

Слободен печат
База на податоци на дистрибутери од регионот и од Европската унија и пристап до алатка за анализа на меѓународниот пазар, се двете нови услуги што...
Вести Економија

Труд за прекуграничното банкарство во нашата земја дел од зборник за 10 години Винеска иницијатива

Слободен печат
Во Зборникот издаден по повод десетгодишниот јубилеј од формирањето на Виенската иницијатива е објавен труд за прекуграничното банкарство во нашата земја и воопшто во регионот...