18 C
Скопје

Tag : планини

Хроника

Во пожар изгоре ловечката куќа Пашаџиково на Осоговските Планини

МИА Агенција
Голема материјална штета предизвикал пожарот што ноќеска избувнал во ловечката куќа во месноста Пашаџиково на падините на Осоговските Планини, при што целосно ја оштетил кровната...
Вести Македонија

Непроодни патиштата кон високите планински села во Старо Нагоричане и Липково

Слободен печат
Поради обилните врнежи од снег и наносите предизвикани од ветерот отсечени се планинските села во Старо Нагоричане и во Липково, соопштија денеска од РЦУК Куманово....
Вести Македонија

Викендов пониски температури и услови за снег на планините

Слободен печат
За време на викендот синоптичарите најавуваат постудено време со северен ветер и услови за провејување слаб снег на планините. Сончевото време со слаб до умерен...
Вести Македонија Слајдер

Најмногу снег во Маврово и Пожаране, над 30 сантиметри

Слободен печат
Во поголемиот дел од земјава изутрива врне снег, кој е поинтензивен на југозападот. Најмногу снег ноќеска наврна во Пожаране каде што е формирана снежна покривка...
Вести Македонија

Снег со слаб интензитет во Крушево и на превоите Буково, Ѓавато, Плетвар и Пресека

Слободен печат
Врнежи од снег со слаб интензитет има во Крушево и на планинските превои Буково, Ѓавато, Плетвар и Пресека. Сообраќајот на државните патишта се одвива по...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ИНТЕРВЈУ со Илина Арсова: Со секое ново искачување ги поместував сопствените граници

Јасмина Кантарџиева Димков
На самиот крај од 2019 година, планинарката, алпинистката и ликовна уметница, Илина Арсова, направи уште еден триумф, освојувајќи го врвот Винсон на Антарктикот. Со искачувањето...
Вести Македонија

Од сабота снег и на пониските места

Слободен печат
Времето денеска ќе биде претежно облачно, во северните и источните делови со слаб локален дожд, а на повисоките места и на планините со слаб снег....
Вести Свет

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Топењето на ледот на планините ќе ја загрози иднината на две милијарди луѓе

Слободен печат
Топењето на ледот на планините ќе ја загрози иднината на две милијарди луѓе, предупредуваат климатолозите, напоменувајќи дека ледот на највисоките планински врвови се топи со...