Tag : Основниот суд

Хроника

Панчевски не се појави во судница

Денеска во Основниот суд во Велес не се одржа закажаното прво рочиште на кое требаше да присуствува обвинетиот судија Владимир Панчевски, поранешен претседател на Основниот...
Хроника

Албанската полиција заплени 142 канти со сирење шверцувани од Северна Македонија

МИА Агенција
Албанската полиција во заедничка акција со припадници на Секторот за стопански и финансиски криминал при Полицискиот комесаријат во Елбасан, заплени канти со сирење прошверцувани од...
Хроника

Пушка, пиштол и куршуми најдени во тетовско Копанце

Вчера полициска патрола од тетовската полиција го уапсила Б.З.(32) од тетовското село Копанце, откако при претрес во неговиот дом е пронајдени една автоматска пушка, рамка...
Вести Хроника

Амдије Зенку избрана за претседател на Основниот суд во Кичево

Судскиот совет на Република Северна Македонија на седницата одржана на втори октомври донел одлука за именување на Амдије Зенку за нов претседател на Основниот суд...
Вести Хроника

Обвиние за убиство на струмичанец чие тело беше пронајдено во буре

Основното јавно обвинителство во Струмица подигна обвиние за извршено убиство против педесет и четиригодишниот М.В. од село Добрејци. Него обвинителството го товари дека на 7...
Вести Хроника

На спиење се уапсени осум бегалци од правдата

Горан Наумовски
МВР извести дека рано утринава на осум различни локации во регионот на Прилеп се уапсени осум лица за кои што Основниот суд од Прилеп имал...
Хроника

Велешкиот суд ќе постапува по предметот за судијата Владимир Панчевски

Основен кривичен суд – Скопје нема да му суди на поранешниот претседател на овој суд, Владимир Панчевски по предметот за злоупотреба на службената положба и...
Хроника

Одложено судското рочиште за стечај на штипски „Бетон”

Во Основниот суд во Штип денеска е одложено судското рочиште за отворање или не на стечајна постапка за градежната компанија „Бетон”. Судијата, Маја Џорлева од...