• октоберфест

Октоберфест Минхен е откажан втора година по ред

Октоберфест, кој требаше да собере стотици илјади луѓе од 18 септември до 3 октомври во Минхен,  втора година по ред е отлажан поради пандемијата ковид-19, објави денеска лидерот на Баварците. Здравствената состојба останува премногу „неизвесна“ за на есен да се одржи „најголемиот собир од сите“, рече баварскиот премиер Маркус Сидер на прес-конференција. Октоберфест е шеснаесетдневен …

Октоберфест Минхен е откажан втора година по ред Read More »