Tag : одбележување

Вести Македонија Слајдер

Денот на Европа ќе се одбележи со оддавање почит на жртвите на Ковид-19 и со Еуротон онлајн програма

Слободен печат
По повод Денот на Европа – 9 Мај, Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија организира настан пред платото на Градската општата болница „8 Септември”. Настанот...
Вести Свет

Макрон, Сакрози и Оланд без публика го одбележаа Денот на победата над фашизмот

Слободен печат
Комеморацијата за одбележување на 75-годишнината од победата над фашизмот во Париз се одржа во ограничен формат, без публика, само во присуство на главните политички и...
Вести Македонија

Одбележување на Денот на планетата Земја со „зелено ветување кон самите себе”

Слободен печат
Од Центарот за истражување и инфомирање за животната средина „Еко-свест” денеска апелираа да се одбележи Денот на планетата Земја – 22 април, со „зелено ветување...
Вести Македонија

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

МИА
Делчево денес со почит се сеќава на 77 годишнината од Февруарскиот поход и борбените дејствија на Третата борбена единица која дејствувала на територија на планините...
Вести Економија

Стопанската комора на Македонија одбележува 98 години постоење

Слободен печат
Целата енергија како држава да ја насочиме кон градење нова визија и дефинирање на идните развојни приоритети, базирани на поконкурентна економија и силни извозни капацитети,...
Вести Македонија Слајдер

Преживеаните од Аушвиц ги раскажаа горчливите искуства

Слободен печат
Поминаа 75 години откако советските трупи пристигнаа во логорот на смртта во Аушвиц-Биркенау каде што најдоа хорор приказна. Жртвите, повеќето од нив Евреи, достигнаа над...
Вести Свет

Одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Аушвиц предизвика општ хаос во Ерусалим (ФОТО)

Слободен печат
Граѓаните на Ерусалим денес се борат со сообраќаен хаос и засилени мерки за безбедност, поради големиот собир кој се одржува во овој израелски град. На...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Погледнете кои се неработните денови во 2020 година

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика ја објави Програмата на неработни денови за 2020 година, во согласност со Законот за празниците. Неработни денови во 2020...
Вести Регион

Хрватска го одбележува Денот на жртвите од Вуковар

Слободен печат
Хрватска денеска го одбележува Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар, кој од следната година ќе биде државен празник и неработен ден. Денот на сеќавање...
Вести Регион

Засилени безбедносни мерки во центарот на Атина

Слободен печат
Над 5000 полицајци, дронови и хеликоптер денеска ќе се грижат за безбедност во Атина, во обид да се спречат инциденти за време на одбележување на...