Tag : обвинители

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Обвинителите и судовите се на ред да заведат ред

Соња Христовска Угриновска
Непречено ќе продолжат сите истраги што Специјалното јавно обвинителство ги отвори по рокот во кој беше овластено да поднесува обвиненија, односно по 30 јуни 2017...
Вести Македонија

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

МИА Агенција
Со вкупно 73 гласови „за”, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат
Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување,...
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Маричиќ контра Андоновски: Помалку политика во изборот на ЈО

Слободен печат
Вархељ започнува амбициозно со јасна цел и план, е заклучокот на двајцата соговорници во Утрински брифинг на „Слободна ТВ“, Стефан Андоновски, советник за надворешна политика...
Вести Македонија

Ивановска: Ветингот мора да биде заснован на закон

Слободен печат
Претседателката на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) Билјана Ивановска смета дека Јавното обвинителство (ЈО) сè уште работи под притисок, од, како што посочи денеска,...
Вести Македонија

Ивановска го најави стартот на ветингот на судиите и обвинителите

Државната антикорупциска комисија подготвува методологија со која ќе ги проверува судиите и обвинителите. Наредната недела од Судскиот совет ќе побара податоци за сработените предмети на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Антикорупциска го прифати повикот на Заев – Ќе го чешла имотот на судиите и обвинителите

Државната антикорпциска комисија пресече со годишниот план за 2020 година, ќе го чешла имотот на судиите, обвинителите и нивните семејства. „Согласно утврдените ризици во споменатата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ветинг на судиите кои носеле „одлуки по порачка“

Љубиша Николовски
Власта по подолго време се соочува со аномалии во владеење на правото предизвикано од правосудните органи. Се почесто се говори за потребата од ветинг на...
Вести Македонија

Денеска координација кај спикерот Џафери, ќе ја спречи ли СДСМ амнестијата на Иванов?

Весна Тодоровска
Неизвесна е судбината на иницијативата на СДСМ за толкување на членот 11 од Законот за помилување. Пред денешната координација кај собранискиот спикер Талат Џафери, ВМРО-ДПМНЕ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бонусите повисоки и од ризикот и од законот

Соња Христовска-Угриновска
Надоместоците за доверливост на специјалните обвинители не смееле да бидат повисоки од 35 отсто од основната плата, како што е одредено со Законот за јавнообвинителска...