Tag : насилства

Вести Македонија Слајдер

Рангелова: Ја докажав правдата, сега може слободно да се пресметам со тие што ме обвинуваа

Слободен печат
Да не бев во овој обвинителен акт ќе можев многу послободно да делувам во изминатиот период, бидејќи бев обвинувана дека ќе се пазарам. Сега ја...
Вести Македонија Слајдер

Ново рочиште за насилствата пред Општина Центар

Слободен печат
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година. Претходното рочиште на 17 август,...
Хроника

Пријавени две семејни насилства во еден ден во Тетово

Во тетовската полиција во текот на вчерашниот ден се пријавени два случаи на семејни насилства. Шеесетгодишна жителка на Тетово во 15 часот во СВР Тетово...
Вести Свет

Насилства низ Франција за време на празнувањето на Денот на републиката

МИА Агенција
Во Париз, како и во повеќе провинциски градови, забележано е  урбано насилство при прославата на 14 јули – Националниот празник на Франција, јавува дописникот на...
Вести Свет Слајдер

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат
Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети, изјави дека од синоќа се укинува полицискиот час што во градот беше воведен од минатата недела. Полицискиот час беше...
Вести

Авганистанската влада ќе ослободи 5.000 талибански затвореници ако се намали насилството

Слободен печат
Авганистанската Влада постепено ќе ослободи 5.000 талибански затвореници ако има „значително” намалување на насилството во земјата, изјави синоќа портпаролот Седик Седики. – Помилувањето и првото...
Вести Свет

Штрајк во Израел поради зголемениот број на насилства

Слободен печат
Арапските граѓани на Израел денеска прогласија генерален штрајк и протестираат против бранот насилство во нивната заедница. Локалните и националните арапски лидери повикаа на штрајк и...
Свет

Поради судири и насилства раселени се рекордни 41 милион луѓе

Поради судири, насилства и внатрешни тензии, денес ширум светот рекордни 41 милиони луѓе ги напуштиле своите домови и се раселени во рамките на своите држави,...