4 C
Скопје

Tag : народна банка

Вести Економија

Народна банка: Девизните резерви во сигурна зона, домашната економија со поповолни движења

Слободен печат
Девизните резерви се во сигурна зона, а расположливите податоци за последниот квартал од 2020 година упатуваат на поповолни движења во домашната економија, оценува Народната банка...
Вести Економија

НБ: Крипто-средствата не се законско средство за плаќање, вложувањето во нив е високо ризично

Слободен печат
Крипто-средствата не се законско средство за плаќање во нашата земја, а вложувањето во нив е високо ризично. Вложувањата во крипто-средства не се гарантирани и не...
Вести Економија

ЕЦБ ја продолжи важноста на репо-линијата и ѝ овозможи на Народната банка пристап до девизна ликвидност во евра до март 2022 година

Слободен печат
Европската централна банка (ЕЦБ) донесе одлука за продолжување на важноста на репо-линијата преку којашто минатата година, за првпат, ѝ овозможи на Народната банка пристап до...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска-Бежоска на гувернерски состанок на БИС: Централните банки може да дадат придонес за зелена економија

Слободен печат
Банката за меѓународни порамнувања (БИС) го организира редовниот состанок на гувернери на централни банки, при што на состанокот активно учествуваше и гувернерката на Народната банка,...
Вести Економија

Народната банка одржа е-работилница за новинарите посветена на статистиката на финансиските сметки на македонската економија

Слободен печат
Со објавувањето на статистиката на финансиските сметки, Народната банка ја исполни обврската преземена со пристапувањето на нашата земја кон највисокиот статистички стандард на ММФ за...
Вести Економија

Народна банка преку проект на ГИЗ ги зајакна капацитетите на небанкарските финансиски институции во земјава

Слободен печат
Успешно заврши проектот на Народната банка (НБ) за јакнење на капацитетите на небанкарските финансиски институции за коишто таа е регулатор, остварен со поддршка од Глобалната програма...
Вести Економија

Реакција на соопштението на Здружението на штедачи на „Еуростандард банка”

Слободен печат
Откако утрово Здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банка ја обвини гувернерката Анита Ангеловска – Бежоска за инволвираност со пропаѓањето на банката, со реакција се...
Вести Економија

Поставеноста на монетарната политика е соодветна на макроекономските услови

Слободен печат
На 12 јануари 2021 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто беа разгледани движењата на меѓународните...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Народна банка: Немаме детали за банките за кои зборува Финансиската полиција

Весна Дамчевска
Од Народната банка велат дека не располагаат со детални информации во однос на изјавата на првиот човек на Финансиската полиција Арафат Муареми дека се водат...
Вести Економија

НБ: Макроекономските показатели во согласност со очекувањата, ризици сè уште постојат

Слободен печат
Последните макроекономски показатели главно се движат во согласност со очекувањата, но неизвесноста и ризиците од пандемијата предизвикана од Ковид-19 и натаму се присутни, како во...