Tag : намален

Вести Економија

Се подготвуваат отпуштања на работници во преработувачката индустрија поради намален обем на работа

Слободен печат
Обезбеденоста на производството со порачки во мај 2020 во однос на април 2020 година е понеповолно, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци...
Вести Економија

Истражување: Бројот на туристи што ќе ја посетат Италија годинава намален за една четвртина

Слободен печат
Во Италија бројот на луѓе што оваа година ќе одат на одмор е намален за речиси една четвртина во однос на минатата година. Повеќето ќе...
Вести Македонија

Намален водостојот на Охридското и Преспанското Езеро

Водостојот на Охридското и на Преспанското Езеро е намален за еден сантиметар во однос на вчера, а кај Дојранското Езеро е ист со вчерашниот, покажуваат...
Вести Економија

Азија за прв пат во 70 години нема да забележи економски раст

Слободен печат
Азија ќе помине подобро од другите региони, но факторите што ќе ја влошат надворешната побарувачка во Европа и Северна Америка, каде се очекува сериозна рецесија,...
Вести Свет

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Францускиот бруто-домашен производ (БДП) е намален за околу шест отсто во првото тримесечје од 2020 година, силно погоден од епидемијата со Ковид-19, соопшти Банк де...
Вести Економија

Мудс: Прометот од воздушниот сообраќај ќе се намали од 25 до 35 проценти

Слободен печат
Агенцијата за кредитен рејтинг Мудс проценува дека прометот од воздушниот сообраќај ќе се намали од 25 до 35 проценти во 2020 година, под услов ако...
Вести Свет

Намален бројот на бегалци на грчката граница

Слободен печат
Европската Комисија ја потврди информацијата дека турските власти ги вратиле во Турција бегалците кои се наоѓаа на турско-грчката граница. -Состојбата на грчко-турската граница се чини...
Вести Регион

Намален бројот мигранти кои доаѓаат на грчките острови

Слободен печат
Грчкиот весник „Катимерини“ известува дека бројот на мигранти кои доаѓаат на грчките острови е намален, а во текот на вчерашниот ден пристигнал 61 бегалец. 24...
Вести Економија

Намален прометот во индустријата

Слободен печат
Вкупниот промет во индустријата во декември лани е намален за 1,2 отсто во однос на декември 2018 година, а на домашниот пазар за истиот период...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Спречени повеќе од 10.000 мигранти илегално да ја минат Македонија

Соња Христовска Угриновска
Зголемен е бројот на обидите за илегално преминување на јужната македонска граница и тоа двојно повеќе од лани, како и бројот на откриени обиди за...