16 C
Скопје

Tag : мурал

Културен печат

Ѕидна уметност: Мурал како подарок од Кралството Холандија на Градот Скопје

Тони Димков
Холандскиот муралист Дени Рамбл, со техничка асистенција на Графити шоп „Хром“ и Цветан Неделковски, во два дена наслика два мурали во Скопје и во Тетово....
Вести Македонија Слајдер

Од млад тетовски уметник со срце: Мурал посветен на докторите и на нивната борба против ковид-19

Слободен печат
Младиот уметник од Тетово, Рејан Етеми изработи мурал на влезот во градот во чест на лекарите и медицинските работници. Сликата е во боја и нацртана...
Спорт Фудбал

Неапол ќе стане музеј на Марадона со споменици, мурали

Слободен печат
Неапол по смртта на легендарниот фудбалер одлучи стадионот „Сан Паоло“ да го преименува во „Диего Армандо Марадона“ во чест на Аргентинецот кој најславните моменти во...
Културен печат

Мурал во Струмица: Сѐ е секогаш тука

Тони Димков
Ликовниот уметник Владимир Илиевски од Скопје на фасада на зграда во Струмица го наслика муралот со наслов „Сѐ е тука“. Муралот е реализиран во рамките...
Вести Македонија

Поставен нов мурал во Струмица

Слободен печат
На западната фасада на филијалата на Комерцијална банка во Струмица поставен е мурал „Се’ е тука” на уметникот Владимир Илиевски, работена во акрилик техника со...
Културен печат

Фестивал за современи уметности „Акто“ 2020: Човек на човека мора да му е семејство

Тони Димков
Во изминативе месеци во продукција на организацијата „Факултет за работи што не се учат“ и во рамките на програмските активности на Фестивалот за современи уметности...
Културен печат

АКТО 2020: Солидарност и антифашизам во центарот на Прилеп

Тони Димков
Јубилејното издание на фестивалот за современи уметности „Акто“ продолжи со изработка на мурал на фасадата на хотелот „Скопје“, спроти Меморијалниот музеј „11 Октомври 1941“ во...
Вести Скопје

Скопје доби нов мурал од уличниот артист Андреј Јосифовски

МИА Агенција
Зградата веднаш до гимназијата „Јосип Брз Тито” во Скопје доби нов уметнички мурал насликан од архитектот и уличен артист од Белград Андреј Јосифовски, познат под...
Вести Македонија

Мурали на новиот скејт парк во Крива Паланка

Слободен печат
Новиот скејт парк во Крива Паланка е разубавен и исцртан со мурали на иницијатива на Советот на млади при општината, со што сите млади од...
Останатo Спорт

Гигантски мурал на Ѓоковиќ во БиХ (ФОТО)

Слободен печат
Првиот тенисер на АТП ранг листата често претставува инспирација на уметниците, а овој пат тоа беше академски сликар од Сараево, Милош Поповиќ. Поповиќ за пет...