10 C
Скопје

Tag : модерна

Магазин Магазин слајдер Семејство

ВИДЕО | Ви здодеа изгледот на вашата стара кујна? Погледнете како со малку средства да ја претворите во нова и модерна!

Слободен печат
Изгледа како да потрошила милиони, а всушност вложила само ситници… Ако ви здосадил изгледот на кујната и со задоволство би ја промениле, но немате пари...
Вести Свет Слајдер

Франција: Лицата под 55 години кои примиле „Астра-Зенека“, да добијат втора доза од „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат
Француските здравствени власти препорачаа пренасочување на лицата кои ја примиле првата доза од вакцината Астра Зенека кон другите вакцини за втората инјекција, односно Модерна и...
Вести Свет Слајдер

Инвестико: Фармацевтските компании не ги зеле предвид родовите разлики за нус појавите од вакцините

Слободен печат
Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите помеѓу мажите и жените во нивните...
NoSocial Вести Ви Препорачуваме Свет

Која вакцина избраа да ја примат претседателите ширум светот?

Слободен печат
Коронавирусната пандемија се чини дека не стивнува, а земјите ширум светот се обидуваат на секој начин да го спречат ширењето на оваа инфекција. Многу од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со „Фајзер“ или „Модерна“, наместо со „Астра-Зенека“

Слободен печат
Имунизацијата против ковид-19 со вакцините на Универзитетот во Оксфорд и „Астра-Зенека” на лица на возраст под 30 години ќе биде запрена денеска врз основа на препораките на Британската агенција за...
Вести Свет

Истражување: Заштитата при вакцинирање со вакцината на „Модерна“ трае најмалку шест месеци

Слободен печат
Ново истражување покажува дека заштитата од ковид-19 со помош на вакцината на „Модерна“ трае најмалку шест месеци. Заштитата се очекува да трае уште подолго, но...
Вести Регион

Целосно вакцинирани 6,3 отсто од Грците, првата доза ја примиле 11,56 проценти

Слободен печат
Вкупно 1.847.000 вакцинации се спроведени досега во Грција, од кои 1,2 милиони граѓани, односно 11,56 отсто ја примиле првата доза, а 663.000 Грци или 6,31...
Вести Македонија Слајдер

Бретон: Европа ќе биде водечки континент според производството на вакцини

МИА Агенција
 Претпријатието Корден Фарма со седиште во Шенов, во близина на Дижон денес беше посетено од европскиот комесар за внатрешен пазар Тиери Бретон, задолжен за вакцините...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали ќе мора да примиме и трета доза на вакцината против ковид-19?

Слободен печат
Компаниите „Синофарм“ и „Фајзер/Бионтек“, чии вакцини против ковид-19 се даваат во две дози, започнаа истражување што вклучува давање и трета доза. Главната причина е да...
Вести Свет Слајдер

„Модерна“ почна да ја тестира својата вакцина на деца

Слободен печат
Американската компанија за биотехнологија „Модерна“ започна со давање вакцини против коронавирусот на деца на возраст од шест месеци до 11 години, како дел од средната...