Tag : милано

Вести Свет

Лекарите шокирани: Коронавирусот целосно му ги „изгорел“ белодробните крила на момче, извршена ретка операција

Слободен печат
Во болницата во Милано лекарите трансплантирале две белодробни крила на осумнаесетгодишно момче на кое според изјавата на докторите „целосно му изгореле двата бели дробови од...
Вести Свет

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат
Во баровите во Милано од денеска во вечерните часови е забрането продажба на пијалоци кои се за носење. Таа одлука е донесена за да се...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Објавен доказ дека коронавирусот бил присутен во Италија пред 21 февруари, анализирани зачувани примероци од крв

Слободен печат
Секој десетти крводарител во Милано развил антитела на ковид-19 пред првиот официјален позитивен случај во Италија кон крајот на февруари. Анализата на Поликлиника Милано е...
Вести Свет

Отворен познатиот моден кварт во Милано

Слободен печат
Милано денеска го отвори својот познат моден кварт „Квадрилатеро“ околу Виа Монтенаполеоне во рамките на втората фаза на попуштање на рестриктивните мерки. Меѓутоа, како што...
Вести Свет

Култната Миланската Ла Скала поради пандемијата изгуби 23 милиони евра

МИА Агенција
Миланската оперска куќа Ла Скала досега изгуби 23 милиони евра поради пандемијата на новиот коронавирус и очекува сезоната да почне во септември. – Поради пандемијата,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Коронавирусот се ширел во Милано 26 дена пред откривањето на првиот позитивен случај

Слободен печат
Најмалку 160 лица биле во контакт со вирусот Ковид-19 во поширокото подрачје на Милан уште од 26 јануари, недели пред првиот откриен случај, а 1.200...
Вести Свет Слајдер

Ковид-19: Во Милано прва биолошка банка за лекување и вакцина

Слободен печат
Миланскиот универзитет и болницата „Фатебенефратели Сако” започнаа проект наречен „Биолошка банка”, кој опфаќа собирање и складирање на сите биолошки примероци, крв и ткиво, кои се...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Денес во Миланската катедрала ќе пее италијанскиот тенор Андреа Бочели!

Слободен Печат
Италијанскиот тенот Андреa Бочели денес на каточичкиот Велигден ќе настапи во Миланската катедрала, која ќе биде празна, а настапот ќе се пренесува преку Јутјуб. „Пред...
Магазин Сцена

Андреа Бочели за Велигден ќе пее во Миланската катедрала: Тоа ќе биде молитва за Милано и за цел свет!

Слободен печат
Италијанскиот тенот Андреa Бочели во недела на Велигден ќе настапи во Миланската катедрала, која ќе биде празна, а настапот ќе се пренесува преку Јутјуб. „Пред...
Спорт Фудбал

Бура од емоции кај Заниоло: Фотографија која навистина ме импресионираше!

Слободен печат
Едно дете во дрес на Рома во центарот на Милано играше со топката на празните улици во Милано и оваа слика стана симбол на маките...