• михаел рот

Рот упати јасна порака: Бугарија да го признае македонското малцинство

Поранешниот германски министер, сега пратеник во германскиот парламент Михаел Рот на својот Твитер профил ја поздрави средбата на премиерите Ковачевски и Петков и побара признавање на македонското малцинство во Бугарија. -Многу е добро што се среќаваат новите премиери на Бугарија и на Северна Македонија. Како што Северна Македонија признава бугарско малцинство, конечно Бугарија мора да …

Рот упати јасна порака: Бугарија да го признае македонското малцинство Read More »