• медал

На параолимпиец му е одземен златниот медал поради доцнење

По доцнењето, му беше дозволено на параолимпиецот во Токио да се натпреварува, а потоа судијата утврдил дека нема валидна причина за тоа.. Малезискиот параолимпиец Мухамед Зијад Золкефли во атлетика остана без златен медал на Параолимписките игри во Токио, откако беше дисквалификуван бидејќи не се појави навреме на натпреварот. Золкефли го освои златниот медал во категоријата …

На параолимпиец му е одземен златниот медал поради доцнење Read More »