20 C
Скопје

Tag : локални избори

Спорт Фудбал

Марсело нема да игра за Реал во реваншот со Челси поради бизарна причина

Слободен печат
Дефанзивецот на Реал Мадрид, Марсело кој вчера по подолга пауза конечно заигра за Реал Мадрид, нема да биде дел од „кралскиот“ тим во реваншот од...
Вести Македонија Слајдер

Ѓорѓија Сајкоски ќе го води изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локалните избори

Слободен печат
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори. Како што соопштија...
Вести Македонија Слајдер

Пописот одложен за септември, локалните избори за втората половина на октомври, ќе гласаме со отисок од прст

Слободен печат
Со синоќешното гласање Собранието и формално го одложи пописот во земјата кој наместо во април ќе се спроведе од 5 до 30 септември, а соодветно...
Вести Македонија Слајдер

СДСМ и ДУИ „заедно“ и на локалните избори?

Дестан Јонузи
Во договорот за владина коалиција меѓу ДУИ и СДСМ, постигнат минатата година, содржан e и договор за коалицирање и соработка и за следните локални изборите,...
Вести Македонија Слајдер

ЛДП донесе одлука: Одиме самостојно на локалните избори

Слободен печат
Централниот одбор на Либерално-демократската партија донесе одлука за самостоен настан на претстојните локални избори што треба да се одржат наесен. – Централниот одбор синоќа донесе...
Вести Македонија Слајдер

Партиите на Албанците во потрага по своите адути

Дестан Јонузи
Политичките партии на Албанците почнаа со активности за избор на кандидати за редовните октомвриски локални избори. Некои од нив спроведуваат анкети за да ја испитаат...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ФОТО+ВИДЕО: Славење низ улиците на Никшиќ, падна партијата на Ѓукановиќ по две децении во локалната власт

Слободен печат
Челниците на коалицијата „За иднината на Никшиќ“ и „Мирот е наша нација“ синоќа прогласија изборна победа во Никшиќ, најавувајќи крај на дводецениската власт на Демократската...
Вести Регион

Никшиќани масовно на гласање, Ковачевиќ слави, партијата на Мило под заштита на полицијата

Вечерва во 20 часот се затворени избирачките места во Црна Гора, а граѓаните денеска имаа можност да ги изберат своите претставници во локалната власт. Во...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Црногорците избираат локална власт, а во Никшиќ се кршат копјата: Ќе падне ли Ѓукановиќ и во родниот град?

Марина Дамческа
Црногорците денеска ја избираат својата локална власт. Од утрово во 7 часот се отворени гласачките места, а веќе во 9 во вториот по големина град,...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Скопје – крајот што го краси селото

Милорад Стојмановски
„Скопје има аеродром, Битола нема“, им пееја скопските на битолските навивачи кон почетокот на 90-тите години од минатиот век. По три децении, Штип за малку...