13 C
Скопје

Tag : литература

Живот Забава Култура Магазин

За Денот на книгата и авторските права препорачуваме бестселери што нема да можете да ги испуштите од раце

СП.
Светскиот ден на книгата и на авторските права се прославува на 23 април поради тоа што на овој датум починале двајца великани на светската книжевност...
Живот Забава Магазин

Секое дете во книгите може да најде пространо игралиште преполно со забавни ликови

Валентина Т
Доколку сакаш да стигнеш некаде во животот мораш да читаш многу книги, вели авторот за деца Роалд Дал, кој стои зад голем број култни дела,...
Вести Ви Препорачуваме Култура Македонија

Седум години од смртта на Србо Ивановски, еден од најзначајните македонски книжевни автори

СП.
Србо Ивановски е еден од најзначајните македонски книжевни автори. Неговиот опус опфаќа поезија, раскази, романи, драмски текстови и детски книги. Роден е во 1928 година...
Вести Култура

Онлајн-промоција на првиот „Македонско-унгарски разговорник”

Слободен печат
Првиот „Македонско-унгарски разговорник” чиј автор е Соња Трајковска онлајн ќе биде промовиран на 26 јануари (вторник) во 20 часот на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Со оглед...
Вести Култура

Од 25 јануари до 5 февруари: Прва зимска онлајн школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

Слободен печат
Од 25 јануари до 5 февруари ќе се одржи првата онлајн Зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура (МСМЈЛК) при Универзитетот...
Културен печат

Книжевен превод: Маѓепсан круг на човечката превртливост и злоба

Тони Димков
Издавачот „Македоника литера“ го објави романот „За тоа ли беше сè“ од бугарскиот писател Евтим Михалушев Евтимов. Во основа е политички роман, но тој, пред...
Културен печат

Книга за деца: Загонетни светови од Славе Ѓорѓо Димоски

Тони Димков
Издавачката куќа „ПНВ Публикации“ од Скопје, во рамките на програмата на Министерството за култура за проекти од национален интерес, ја објави книгата поезија за деца...
Културен печат

Стихозбирка „Компјутерска поезија“: Игра со конвенционалното на Славчо Ковилоски

Тони Димков
Неодамна, во издание на книгоиздателството „Ми-Ан“, излезе од печат збирката „Компјутерска поезија“ на македонскиот поет, прозаист, книжевен историчар и културолог Славчо Ковилоски (Скопје, 1978). „Во...
Културен печат

Нова книга: Концептот „магичен реализам“ како културолошки феномен

Тони Димков
Книгата „Концептот магичен реализам како културолошки феномен“ од авторката Драгана Евтимова се занимава со дефинирање на поимот магичен реализам, со краток историски осврт и типологизација...
Вести Свет

Нобелови награди: Американската поетеса Луис Глик лауреат за литература

Слободен печат
Американската поетеса Луис Глик е добитничка на престижната Нобелова награда за литература за 2020 година, за „нејзиниот безгрешен поетски глас, кој со строга убавина ѝ...