Tag : лажни

Вести Свет

Европол: На пазарот излегоа лажни средства за заштита од корона

Слободен печат
Германскиот весник „Шпигел“ објави итерен полициски документ на Европол во кој се предупредуваат земјите членки дека криминалци им нудат на државните институции и болници фалсификувани...
Здравје Магазин

Поради лажните вести мораа да реагираат експерите: Не, морската сол не ги излечи заразените во Перу!

Слободен печат
Во Перу веќе една недела нема смртни случаи бидејќи таму „го пронашле“ лекот за коронавирусот и тоа средство секој го има во својот дом –...
Хроника

Кај Блаце уапсени лажни Израелци

Горан Наумовски
Пет возрасни и две малолетни лица, сите од Турција, се приведени ноќеска во 1.50 часот зашто при контрола се претставиле како израелски државјани и приложиле...
Вести Свет

САД СТРАВУВА ОД ДИПФЕЈК: „Залажувачките“ аудио и визуелни материјали земаат голем замав пред изборите

Слободен печат
Загриженоста поради Дипфејк-технологијата зема сè поголем замав, па така, на пример властите во Калифорнија во пресрет на изборите 2020 година усвоија закон којшто забранува дистрибуција...
Магазин Технологија

Фејсбук избриша 5,4 милијарди лажни профили само оваа година

Слободен печат
Само во 2019 година, Фејсбук избриша 5,4 милијарди лажни профили од својата главна платформа, но се проценува дека има уште милиони невалидни регистрации, според социјалната...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

FRONTLINE: Социјалните мрежи го разобличија протестот на лажните земјоделци

Слободен печат
Инбоксот на FRONTLINE.MK е полн со коментари и линкови до досетки и информации за лажните земјоделци што вчера продефилираа низ Скопје. Функционери на ВМРО-ДПМНЕ, нивните...
Вести Македонија

Лажните наградни игри се во подем, граѓаните да внимаваат на податоците

Слободен печат
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност на МВР во изминатиот период евидентираше зголемен број на лажни наградни игри на...
Вести Македонија

Гутиерез: Новинарите не се над законите

МИА Агенција
 Генералниот секретар на Европската федерација на новинари (ЕФН), Рикардо Гутиерез, во изјава за МИА, реагира на најавите за тужби од членови на Владата кон порталот...
Еспресо Шоу биз

СКАНДАЛОЗНА АФЕРА СО ЛАЖНИ СЛЕДБЕНИЦИ ГО ЗДРМА СВЕТОТ: Уловени се овие познати личности (ФОТО)

Слободен печат
Институтот за модерен музички перформанс од Велика Британија ги анализираше профилите на познатите личности, со цел да утврди кој има најмногу лажни следбеници, односно ботови...
Магазин Технологија

На Фејсбук повторно се шират лажни пораки

Слободен печат
Добивте ваква порака на Фејсбук? Без грижа, на Фејсбук повторно се шират лажни пораки, на кои, не знаеме каква им е целта, но сепак бидете...