2 C
Скопје

Tag : Кучиња

Вести Ви Препорачуваме Скопје

И на кучињата им треба засолниште од студот

Елена Вељановска
Ниските температури можат да бидат сериозна закана за здравјето и безбедноста на кучињата кои живеат на улица . Токму во обид да се згрижат овие...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Ковид-детектори на четири нозе: Германски кучиња се издресирани да намирисаат коронавирус со прецизност од 94 отсто

Слободен печат
Ветеринарна клиника во Германија издресира кучиња кои може да намирисат присуство на ковид-19 во човечка плунка со прецизност од 94 отсто. – Кучињата се издресирани...
Вести Скопје

ВИДЕО: „Лајка“ извлече четири кучиња заробени во напуштен автомобил

Слободен печат
„По многубројни пријави од загрижени граѓани, за кучиња кои со месеци константно се затвараат во возило во населбата Аеродром, вечерва на иницијатива на ЈП Лајка...
Забава Магазин Магазин слајдер

Анета Николова, доктор по ветеринарна медицина зборува за агресивноста на кучињата

Ј.К.Д
Многу често го слушаме изразот агресивно куче, но што е навистина агресивно куче? Што е агресивност? Зошто се појавува? За „Слободен печат“ објаснува Анета Николова,...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

ФОТО | Еве како изгледа животот на жена која живее со 1300 кучиња, 100 мачки и 4 коњи – Вакво нешто не сте виделе досега!

Слободен печат
Понекогаш и грижата за еден домашен миленик знае да биде многу тешка задача, а како ли живее оваа жена со повеќе од илјада животни… Животот...
Вести Македонија Хроника

Тетовската полиција апелира да не се организираат борби со кучиња

Слободен печат
Да не се поттикнуваат и организирааат борби со кучиња апелира тетовската полиција потсетувајќи дека тоа се третира и како кривично дело со предвидна затворска казна....
Вести Скопје Слајдер

ФОТО: Кучиња-скитници го растргнаа белиот паун од храмот „Свети Архангел Михаил“

СП.
Прекрасниот бел паун Белан викендов бил растргнат од глутница кучиња-скитници кои се собираат во скопската населба Автокоманда во близина на црквата Свети Архангел Михаил. „Толку...
Вести Македонија

Бездомни кучиња до смрт изгризале срндак во гостиварско Здуње

Слободен печат
Двегодишен срндак настрадал по напад на бездомни кучиња во близина на гостиварското село Здуње. Животното по нападот било згрижено од локални жители кои го однеле...
Вести Свет

Тематски воз „Опашки и шепи“: Московското метро обезбеди засолниште за речиси 200 кучиња и мачки

Слободен печат
Возот „Опашки и шепи” на метрото во Москва за еден месец им помогна на речиси 200 кучиња и мачки да најдат сопственици, соопшти Одделот за...
Вести Скопје

„Лајка“ во обид да го намали бројот на бездомни животни во Скопје

Секој што сака да вдоми куче, тоа може да го направи со згрижување едно или повеќе животни, кои се заловени од  вработените во ЈП „Лајка“,...