23 C
Скопје

Tag : компромис

Вести Регион Слајдер

Вучиќ тврди дека е за компромис со Косово

Горан Наумовски
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по средбата со германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, изјави дека Србија е подготвена да го продолжи дијалогот со...
Вести Македонија Слајдер

Дервиши: Македонија направи повеќе компромиси од која било друга земја во регионот

Дестан Јонузи
Република Северна Македонија во текот на својата 30-годишна историја од независностa докажа дека може да помине низ потешки ситуации од спорот со Буграија, оценува аналитичарот...
Ви Препорачуваме Колумни

ЛИДЕРСКА- за прв пат!

Љубиша Николовски
Вчера за прв пат имаше ЛИДЕРСКА СРЕДБА. Зоран Заев и Христијан Мицковски, еден на еден, сами без „партиски привезоци и засилувања“. Сите претходни беа се...
Жена Магазин Магазин слајдер Семејство

Животни лекции кои ги учиме предоцна: Пет ситуации во кои не смеете да правите компромис со партнерот

Слободен печат
Она што е важно во една врска е секогаш да има љубов, толеранција, разбирање, разумни компромиси, но и да се внимава сето ова да не...
Вести Македонија Слајдер

Захариева: Не сме среќни што кажавме „не”, но Бугарија нема да прави компромис со своите национални интереси

Слободен печат
Бугарија како членка на ЕУ продолжува да ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан и не се точни и крајно се неосновани тврдењата...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Ќе боли, ама датум ќе има

Љубиша Николовски
Датум можеби сѐ уште нема, но ќе има. Се очекува тој да биде утврден на денот на усвојувањето на преговарачката рамка за време на состанокот...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски со тројка ги оцени шансите за почеток на преговори со ЕУ во декември: Во Берлин имало компромис што подоцна го одбиле Борисов и Радев

Слободен печат
На средбата на германското претседателство со ЕУ со владините делегации на Бугарија и на Северна Македонија во понеделникот во Берлин бил постигнат компромис што Софија...
Вести Свет

ЕУ: Нема компромис околу заштитата на новинарите

Слободен печат
Шефот на дипломатијата на Европската Унија (ЕУ), Жозеп Борел и потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова се заложија за одбрана на слободата на изразување и...
Вести Македонија Слајдер

Силна словенечка поддршка за првата Меѓувладината конференција, ќе се оди на компромис со Бугарија

Слободен печат
Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Северна Македонија со ЕУ до крајот на годинава вчера...
Вести Економија

ЕП ќе ги разгледува разликите околу намалувањата на повеќегодишната буџетска рамка на ЕУ

Слободен печат
Управувањето со Фондот за закрепнување, сопствените буџетски ресурси на ЕУ и суштински прашања за самата седумгодишна буџетска рамка се трите „важни теми“ за кои ЕП ќе...