25 C
Скопје

Tag : клима

Вести Македонија

Најголеми климатски промени во Македонија забележани во последниве 10 години, на удар земјоделството и стопанството

Слободен печат
Најголеми климатски промени во државава се забележани во последниве 10 години, најзасегнати земјоделците и стопанствениците. Ова беше заклучено на денешната дискусија „Возможно е” во организација...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Бил Гејтс сака да го затемни Сонцето: Милијардерот поддржува контроверзна метода за контрола на климата

Слободен печат
Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс и други приватни донори ја поддржуваат Соларната геоинженерска истражувачка програма на Универзитетот Харвард, која наскоро ќе започне нова студија за...
Вести Свет

ФАО: Природните катастрофи го загрозуваат производството на храна

Слободен печат
Зголемениот број на природни катастрофи го загрозуваат системот за производство на храна на планетата, предупреди денеска Организацијата на Обединети нации за земјоделство и храна (ФАО)...
Вести Свет

САД и официјално се вратија на Парискиот договор за климата

Слободен печат
САД и официјално се вратија на Парискиот договор за климата. Денешното враќање на државата кон мултилатералниот договор е симболично, а светските лидери очекуваат САД да...
Вести Македонија

Активностите на Владата и МЖСПП за справување со климатските промени препознати од Директоратот за клима на ЕК

Слободен печат
Министерот Нуредини одржа виртуелен состанок со Mауро Петричионе, генерален директор на Директоратот за клима на Европската Комисија, на кој се зборуваше за напредокот на државата во...
Вести Регион

Извештај на Стејт департментот: Неповолна инвестициска клима во Албанија

Слободен печат
Американскиот Стејт департмент го објави извештајот за инвестициската клима во Албанија за 2020 година во кој се наведени низа проблематични прашања. – И покрај здравата...
Вести Скопје

Град Скопје: Остануваат средства за уште околу 3.000 барања за субвенции за инвертери

Слободен печат
Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.150 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања, информираат од Град Скопје....
Вести Македонија Слајдер

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат
Охрид – Скопје со Македонија Сообраќај. Ништо не е по протокол, ни по закон, пишува граѓанин кој утрово се враќал во главниот град со автобуски...
Вести Економија

Работната клима во Германија се подобрува трет месец по ред

Слободен печат
Во Германија трет месец со ред се забележува подобрување на работната клима имајќи предвид дека најголемата европска економија со големи чекори се придвижи во насока...
Вести Економија

Македонија со најдобра бизнис клима во регионот

Слободен печат
Република Северна Македонија има најповолна бизнис клима во регионот, а исто така во однос на другите земји има помалку фискални ризици. Ова, како што соопштува...