15.8 C
Скопје

Tag : кирацовски

Вести Македонија Слајдер

Кирацовски го брани Пауновски: Неговата смена во овој момент би била грешна порака

Слободен печат
Поранешниот генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, застана во одбрана на директорот на ДПИ, Стојко Пауновски, па на својот Фејсбук профил порача дека тој не...
Вести Македонија Слајдер

Кирацовски: Џафери веднаш да свика седница за разрешување на Мизрахи

Слободен печат
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподобни кадри, како што тоа го изведе во...
Вести Македонија Слајдер

Кирацовски: Наместо пласирање политички ставови, учесниците на расправата за законот за ЈО да се насочат кон аргументирани дискусии

Слободен печат
Неопходно е јавно и без кулиси да се стават сите аргументи пред граѓаните и да се расчистат перцепциите, кој е за правна држава, а кој е...
Вести Македонија

Кирацовски: Кон опструкцијата на Законот за поништување на лустрацијата се приклучија и ДУИ и ДПТ

Слободен печат
Поради немање кворум и неприсуство на пратеници од ДУИ, од Демократската партија на Турците (ДПТ) и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, денешната седницата на Комисијата за политички систем...
Вести Македонија Слајдер

Повторно одложена расправата за Законот за поништување на лустрацијата

Слободен печат
Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување на...
Вести Македонија Слајдер

Кирацовски бара зголемување на периодот за застареност на кривични дела на избрани и именувани лица

Слободен печат
Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ денеска поднесе измени и дополнувања на Кривичниот законик, со кои се иницира промена на одредбите за застарување на кривични дела...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кирацовски во „Утрински брифинг“: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги кочат реформите околу изборниот процес

Слободен печат
Недоаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ е успех. Оваа партија заедно со ДУИ ги кочи реформските процеси околу изборниот процес, изјави во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“,...
Вести Македонија

Кирацовски: Јавна расправа за Изборниот законик ќе има в среда

Слободен печат
Јавна расправа, дебата или дискусија за Изборниот законик ќе има в среда, во 14 часот, а за локацијата дополнително ќе ве известиме. Ќе се дискутира...
Вести Македонија

Кирацовски ја откажа седницата за Изборниот законик, се чека преводот на поднесените 5.899 амандмани

Слободен печат
Откажана е денешната седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да почне амандманската расправа за Предлог-измените на Изборниот...
Вести Македонија

Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој во иднина нема да застаруваат кривичните дела на функционерите

Слободен печат
Пратеникот Александар Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој кривичните дела сторени од избрани и именувани функционери нема во иднина да застаруваат, овој негов Фејсбук статус...