Tag : картичка

Вести Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

Слободен печат
ДомашнаПлатежнаКартичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и ќе придонесе...
Вести Економија

Трговците да ги обележат македонските производи со ознака „Купувам домашно” или да обезбедат посебни рафтови

Слободен печат
Објектите за трговија на мало се должни да обезбедат посебно обележани рафтови или пак да ги обележат македонските производи со ознаката „Купувам домашно” со цел...
Вести Економија

Ангеловска: Домашната картичка ќе ја забрза економијата во третото тримесечје

Слободен печат
Направените симулации во министерството за финансии покажале дека домашната картичка и ваучерите за домашен туеизам ќе го ублажат падот на економската активност во третото тримесечје,...
Вести Економија Слајдер

Во март македонските граѓани потрошиле онлајн 10,1 милион евра

Слободен печат
Близу 30 милиони евра потрошиле македонските граѓани на е-продавници во првите три месеци од годинава, а само во март 10,1 милион. Анализата на Асоцијацијата за...
Вести Економија Слајдер

Над 20.000 забелешки за домашна картичка, надлежните велат секој што ги исполнува условите ќе добие средства

МИА Агенција
Над 20.000 мејлови со забелешки се пристигнати до Генералниот секретаријат на Владата од граѓани кои ги исполнуваат условите за добивање картичка со 3.000 денари, а...
Вести Економија

Домашна картичка за 4.394 здравствени работници

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче, соопшти дека со мерката домашна картичка ќе бидат опфатени 4.394 здравствени работници. Станува збор за лица кои директно биле вклучени...
Вести Македонија

Јовановска од АВРМ: Вкупно 12. 000 граѓани останале без работа периодот март-мај (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Агенцијата за вработување како последица од кризата што ја предизвика коронавирусот за периодот март-мај биле пријавени вкупно нови 12. 000 граѓани кои останале без...
Вести Економија

Не е потребно аплицирање за платежната картичка, корисниците ќе бидат известени од банките

Слободен печат
Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Од Влада наведуваат дека...
Вести Економија

Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

Слободен печат
Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања во земјата вршат со посредство на банките преку користење на кредитните трансфери и платежните картички. Вкупниот број плаќања извршени...
Хроника

Матичар украл пари од туѓа кредитна картичка

Горан Наумовски
Триесетгодишен вработен во Управата за водење матични книги, во матично подрачје Бутел и Чаир, како помлад референт-матичар, со туѓа кредитна картичка од банка направил 32...