2 C
Скопје

Tag : кардиолог

Здравје Магазин Магазин слајдер

Разговор со интернист-кардиолог д-р Маја Врчаковска: Дебелина и прекумерна телесна тежина – состојба или болест?

Ј.К.Д
Дебелината и прекумерната телесна тежина означуваат зголемена акумулација на масно ткиво. Дебелината повеќе не претставува само естетски проблем како резултат на прејадување или недостаток на...
Здравје Магазин Магазин слајдер

д-р Милка Клинчева, кардиолог: Во иднина често прашање на кардиолозите ќе биде дали сте прележале инфекција со вирусот ковид-19?

Инфекцијата со вирусот ковид-19 претставува голем здравствен проблем, бидејќи ги напаѓа не само белите дробови, туку и други органи како што е и срцевиот мускул....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Срцеви заболувања, висок крвен притисок… Кога е време за (прва) посета на кардиолог

Слободен печат
На прегледот кардиологот ќе бара какви било сигнали на болести на срцето и ќе го разгледа вашиот ризик од развој на срцеви заболувања во иднина....
Вести Македонија Слајдер

Д-р Балевски: Здравствените работници лавовски се борат и одлично се справуваат со Ковид-19

Слободен печат
Д-р Игор Балевски е шеф е на тимот за интервентна кардиологија во Марибор и доктор на медицински науки за Интервентна кардиологија во Словенија, едукатор за...
Вести Македонија Слајдер

Вавлукис: Сите оние кои имаат кардиоваскуларни итности, веднаш да побараат лекарска помош

Слободен печат
Марија Вавлукис, кардиолог од УК за кардиологија во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за намалениот број пациенти, па оттаму останува нејасно дали станува збор...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Италијански кардиолог кој се излечил од коронавирусот: Смртта демнее, најлошо е навечер

Слободен печат
Докторите и медицинските сестри во римската болница Касалпалоко во тишина се движат околу пациентите кои беспомошно лежат во кревети опкружени со апарати кои им ги...
Вести Македонија

ЈА ВИКААТ МАКЕДОНСКА Д-Р ХАУС: Дала отказ во Скопје и заминала во Хрватска, пресудни биле ДВЕ ПРИЧИНИ

Слободен печат
Докторката е воодушевена од Истра и Пула, а открива и дека првата причина зошто се решила за ваков чекор е дека отсекогаш ја обожавала Хрватска....
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Слободна ТВ

МОЈ ДОКТОР – кардиологот Антонио Георгиев ве советува како да го чувате вашето срце

Слободен печат
Темата во првата епизода на „МОЈ ДОКТОР“ се болестите на кардиоваскуларниот систем. Како во светот, така и кај нас, најголем дел од населението умира токму...