Tag : к-15

Вести Ви Препорачуваме Економија

Лани добивка, годинава загуба, ќе има ли пари за регрес?

Соња Кириџиевска
Нема да има преговори меѓу ССМ и Организацијата на работодавачите да не се исплаќа К-15. Ставот на ССМ е јасен, велат од најголемата синдикална организација,...
Вести Македонија Слајдер

ССМ: K-15 да се исплати согласно утврденото во Колективните договори

Слободен печат
Преговори помеѓу ССМ и ОРМ за да не се исплати К-15 нема, вели во соопштение претседателот на Сојуз на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски. -Ставот...
Вести Македонија Слајдер

Сите компании, дури и оние во загуба, да исплатат регрес за годишен одмор, апелира Заев

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска апелираше до компаниите што имаат можност, па дури и оние што покажуваат загуба да исплатат регрес за годишен одмор. -Ние сме...
Вести Македонија Слајдер

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) ги потсетува работодавачите дека до крајот на годината треба да ја исполнат законската обврска и на работниците да им...
Вести Економија Слајдер

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат
Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ќе останат ли годинава пари и за К-15?

Јули изминува, но никој не го споменува регресот за годишен одмор. Пандемијата и намалената економска активност, како да ги стивнаа работничките барања, иако согласно Колективните...
Вести Економија

АД ЕСМ исплати К-15 исто како и повеќето институции и претпријатија

Слободен печат
Како и повеќето институции, јавни претпријатија и акционерски друштва во државна сопственост, и АД Електрани на Северна Македонија, согласно Законот за работни односи, исплати К15...
Вести Македонија

Манчевски: „Рамковно“ вработените кои седат дома нема да земаат К-15

Слободен печат
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска изјави дека К-15 нема да важи за вработените во администрацијата кои беа вработени по Рамковен договор,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Само 19.600 административци ќе добиваат К-15 и дневници за патувања

Весна Дамчевска
За денеска е најавено потпишувањето на Гранскиот колективен договор за јавната администрацијата, а по неговото објавување во „Службен весник“, вработените ќе имаат право на дневници...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Административците ќе добијат К-15 – утврден новиот Колективен договор

Слободен печат
Колективниот договор за државната администрација помина на денешната владина седница, а во него, меѓу другото е предвидена исплата на К-15. Ова е прв грански колективен...
MacedonianAlbanian