4 C
Скопје

Tag : ивановска

Вести Македонија

Ивановска: Системско решение за надминување на состојбата со имотот на функционерите е донесување закон за потекло на имотот

Слободен печат
Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска смета дека клучна за контрола и системско решение за надминување на целата состојба во...
Вести Македонија Слајдер

ДКСК му врати на Иванов: Обвинувањата се паушални

Маријана Митровска
Државната комисија за спречување на корупцијата „со иднигнација и во целост” ги отфрла, како што се наведува, искажаните обвинувања и паушални наводи објавени од страна...
Вести Македонија

ВИДЕО | Ивановска од ДКСК објаснува зошто Рамадани не може да биде директор на МЕПСО

Слободен печат
Можам да кажам дека проблемите почнаа да се отвараат. Јавно и транспарентно ги објавуваме проблемите со кои се соочуваме. Отворивме крупни прашања, изравботивме анализи кои...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Ивановска од ДКСК: Едно да е јасно – никој не е над законот и законите важат за сите

Слободен печат
Во јавноста се извади информацијата дека Oпштина Центар склучила договор за метар квадратен за изработка на детален урбанистички план. Ја истражувавме тендерската постапка и нема...
Вести Македонија

Ивановска за разрешувањето на Зибери: Незнам дали одлуката на министерот за здравство е политичка, не сакам да се мешам во политика

Слободен печат
Претеседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, за емисијата „Еуро-фокус“, коментирајќи го случајот со поранешниот директор на ИЈЗ Скопје, Арбен Зибери, кој беше разрешен од актуелниот...
Вести Македонија

Ивановска: Кај уставните судии не преовладувал нивниот личен интерес, бидејќи одлучувале за прашање кое се однесува на две илјади лица

Слободен печат
Претседателката на Државната комисија за спречувањето на корупцијата, Билјана Ивановска, за „360 степени“ подетално го образложи ставот на институцијата, која вчера заклучи дека нема судир на...
Вести Македонија

Ивановска: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата

Моќта на службените лица во вонредна состојба се зголемува, а поради тоа се зголемуваат и ризиците од намерни грешки, но Кривичниот законик во ниту еден...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На ветинг-списокот ќе се најдат и судии за кои до Антикорупциска веќе има поплаки од граѓани за нивната работа

Весна Тодоровска
Деновиве до Антикорупциската комисијата од Републичкиот судски совет се очекува да стигне списокот на судии кои не си ја работеле работата како што треба. Претседателката...
Вести Македонија

Ивановска: Ако се реши „Рекет”, ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава

МИА Агенција
Ако се реши случајот „Рекет”, ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава, но ќе се зголеми и довербата на граѓаните во институциите, рече денеска...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Ивановска: Детектирани се слабите точки и „финтите“ како се злоупотребува дискреционото право

Слободен печат
Работиме максимално транспарентно. Во изработката се вклучени многу институции кадешто е детектиран проблемот со коупцијата. Вклучени се и ревизори, НВО, медиуми, вели во „Утрински брифинг“...