Tag : ивановска

Вести Ви Препорачуваме Македонија

На ветинг-списокот ќе се најдат и судии за кои до Антикорупциска веќе има поплаки од граѓани за нивната работа

Весна Тодоровска
Деновиве до Антикорупциската комисијата од Републичкиот судски совет се очекува да стигне списокот на судии кои не си ја работеле работата како што треба. Претседателката...
Вести Македонија

Ивановска: Ако се реши „Рекет”, ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава

МИА Агенција
Ако се реши случајот „Рекет”, ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава, но ќе се зголеми и довербата на граѓаните во институциите, рече денеска...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Ивановска: Детектирани се слабите точки и „финтите“ како се злоупотребува дискреционото право

Слободен печат
Работиме максимално транспарентно. Во изработката се вклучени многу институции кадешто е детектиран проблемот со коупцијата. Вклучени се и ревизори, НВО, медиуми, вели во „Утрински брифинг“...
Вести Македонија

Ивановска го најави стартот на ветингот на судиите и обвинителите

Државната антикорупциска комисија подготвува методологија со која ќе ги проверува судиите и обвинителите. Наредната недела од Судскиот совет ќе побара податоци за сработените предмети на...
Вести Македонија

Антикорупциска денеска ќе го разгледува барањето на Заев за чешлање на имотот на судската фела

Весна Тодоровска
Државната антикорупциска комисија денеска на седница ќе го разгледува барањето на премиерот Зоран Заев – Комисијата веднаш да започне постапка за проверка на имотот на...
Еспресо Шоу биз

Се породи манекенката Катарина Ивановска – се роди Кира (ФОТО)

Слободен печат
Катарина Ивановска, една од најубавите Македонки, која е популарен модел кој зад себе има светска кариера, по вторпат стана мајка. Среќната вест на социјалната мрежа...
Хроника

Ивановска: Родителите на убиените во „Монструм“ чекаат правда

Горан Наумовски
Овие родители зад мене доаѓаат секој ден, и очекуваат нешто сериозно, очекуваат правна држава. Ова по денешното рочиште го изјави адвокатката на оштетените во случајот...
Вести Македонија

Ивановска: Не водиме предмет за Јанева

Слободен печат
Државната комисија за спречување на корупција не води предмет за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Ова го рече првата Антикорупционерка Билјана Ивановска, образложувајќи дека...