4 C
Скопје

Tag : икони

Вести Хроника

Оштетени икони и украдени предмети во црквата Свети Георгиј во Мала Речица

Слободен печат
Во тетовската полиција вчера е пријавено дека во црквата Свети Георгиј Победоносец во Мала Речица е извршена кражба и оштетувања на иконите. – На 21...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонски артефакти и икони на нелегалните пазари во Азија

Слободен печат
Дваесетина украдени икони веќе неколку години фаќаат прашина во витрините во два музеи во Албанија, чекајќи тамошните власти да донесат одлука за нивната судбина. Станува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Непроценливо историско богатство исчезна без трага, Интерпол ги бара украдените икони и артефакти

Горан Наумовски
Македонската полиција и Интерпол трагаат по иконите „Воскресение на Лазар“, „Крунисување на Богородица“, „Богородица со дете и светци“, „Слегување во пеколот“, „Исус Христос“, „Свети Никола...
Културен печат

Изложба во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид: Илјада години Бигорски манастир

Тони Димков
Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид во соработка со „Ансамбл Македонија“ на 19 август во галеријата на центарот ја отворија изложбата со наслов „Илјада...
Вести Култура

Зограф со неверојатна дарба и талент

Тони Димков
Дичо Зограф ѝ припаѓа на генерацијата зографи од 19 век, кои се образоваат и обучуваат во кругот на семејните зографски работилници врз искуствата на постарите...
Еспресо Шоу биз

Ријана во СЕКСИ БИКИНИ покажа зошто е една од најголемите МОДНИ ИКОНИ (ВИДЕО)

Слободен печат
На видеото може да се види како оваа убавица носи црн костим за капење и провиден фустан за на плажа. Нејзината коса беше благо навиткана,...
Магазин

ГИ ЧУВА ДОМАШНИТЕ ОД БОЛЕСТИ И ЗЛОБА! Секоја куќа МОРА да ја ИМА оваа ИКОНА

Слободен печат
Животот по некогаш така ги вкрстува патиштата, и никој не може да ни помогне освен Господ Бог. Кога некого изненадно ќе го совлада болест, тогаш...