Tag : граѓаните

Вести Македонија Слајдер

Јавното мислење: Пријавувањето на корупцијата е однапред изгубена битка

Горан Наумовски
НВО Инфоцентарот, во рамки на проектот „Рефлектор врз антикорупциските практики на локално ниво“, финансиски поддржан од УСАИД, направи истражување на јавното мислење за перцепцијата на...
Вести Македонија Слајдер

СДСМ: Владата продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните

Владата предводена од СДСМ продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните ,компаниите ,стопанството погодени од коронакризата, преку пакет економски мерки кои имаат за цел...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Платежни картички за граѓаните во вредност од 9.000 денари

Горан Наумовски
Премиерот на техничката владата, Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека ќе воведат платежни картички за граѓаните за поголема потрошувачка и за развој на домашните...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Воспоставивме професионална и стручна полициска служба како сервис за граѓаните

Горан Наумовски
Улогата на полицијата во спроведување на одлуките и мерките на владината стратегија за запирање на ширењето на вирусот, е огромна и од исклучителна важност. Посебно...
Вести Македонија Слајдер

Пензиите од петок ќе се подигаат преку банкомати, граѓаните да ја инсталираат апликацијата „Стоп Корона” 

МИА Агенција
Според препораката на Владата објавена по последната нејзина седница, од петок, 24 април, банките треба да обезбедат пензионерите со априлските пензии да може да располагаат...
Вести Македонија

Правила и прилагодувања во полициски час

Граѓаните, институциите, стопанството… во целата држава се прилагодуваат на дополнитените забрани за движење на цела територија, откако стапија во сила новите поригорозни мерки на Владата...
Вести Македонија Слајдер

РЕДИЦИ И ГУЖВИ: Пензионерите тргнаа по пензии, граѓаните збеснати, банките си свиркаат (ФОТО)

Горан Наумовски
Неколку стотина граѓани од Скопје, но и од другите градови во земјава, денеска, без да ги запазат владините и здравствените препораки и правила се „тепаат“...
Вести Економија

Ангеловска-Бежовска: Очекуваме да се олеснат финансиските услови за граѓаните и за стопанството

Очекуваме да дојде до олеснување на финансиските услови и за граѓаните и за корпоративниот сектор. Токму тоа и беше целта на измените на регулативата за...
Вести Македонија

Здравство: Граѓаните да даваат веродостојни и точни информации во епидемиолошката анкета

МИА Агенција
Министерството за здравство соопшти дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на коронавирус во Поликлиниката Идадија. Граѓаните на Скопје можат да...
Вести Македонија

МВР: Ја гарантираме безбедноста на населението, немаме милост кон несовесните граѓаните

Покрај секојдневната „борба“ со организираниот криминал, тероризам, насилството, вандализмот, крадците и низата несовесни граѓани на Македонија, но и странци кои времено или постојано престојуваат во...