20 C
Скопје

Tag : гласен текстилец

Вести Економија

„Гласен текстилец” со отворено писмо од македонските пратеници бара да се донесе петтиот сет мерки

Слободен печат
 Здружението „Гласен текстилец” од Штип денеска испрати отворено писмо до пратениците во Собранието во кое бара од нив под итно да се донесе петтиот пакет...
Вести Економија Слајдер

Надоместокот за невработени при спогодбен отказ важеше само два месецa?!

Весна Дамчевска
Текстилна фабрика во Каменица веќе неколку месеци има ставено клуч на вратата, а работниците се оставени на улица, дури и без можност да земаат надоместок...
Вести Економија

„Гласен текстилец“: Не потпишувајте спогодбени откази, нема веќе надомест

Од „Гласен текстилец“ алармираат работниците да не потпишуваат спогодбени откази, затоа што ќе останат без надоместок за вработување од страна на Агенцијата за вработување. Кристина...
Вести Македонија Слајдер

„Гласен Текстилец” со над 70 пријави за неисплатен К-15: Или нема исплата или им исплаќаат од 250 до 2.000 денари

Слободен печат
Воопшто неисплатен или уплатен минимален износ од 250 до 2.000 денари добиле над 70 текстилни работници во земјава кои пријавите и поплаките ги доставиле до...
Вести Македонија

„Гласен текстилец“: ССМ да прекинат со лаги и манипулации и да кажат кој е најнискиот износ на исплата на К-15

Слободен печат
Стогодишниот синдикат својата неспособност ја крие со напади на организации и институции! ССМ да прекинат со лаги и манипулации со работниците и да кажат кој...
Вести Економија

Невладината огранизација „Гласен текстилец“ добива повици од работници за неисплата на К-15

Слободен печат
Невладината организација „Гласен текстилец” деновиве добива повици од работниците за исплатата, односно неисплатата на регресот за годишен одмор, познат како К-15. Кристина Ампева од „Гласен...
Вести Македонија Слајдер

„Гласен Текстилец“: Конфекции од Делчево исплаќале плати под минималната на вработени кои користеле владини анти-ковид мерки

Слободен печат
Вработени во приватни текстилни конфекции во Делчево добиле паричен надомест под минималната плата за периодот додека ги користеле владините мерки во борбата за спречување на...
Вести Економија

Постигнат договор, работниците од „Гласен текстилец“ ќе ги добијат задоцнетите плати

Слободен печат
Раководството на Баргала АД Штип, Сојузот на синдикатите на Македонија, НВО „Гласен Текстилец” и претставници на работниците доцна попладнево постигнаа договор по разговарите за состојбата...
Вести Македонија Слајдер

Жестока дебата на претседателот на ССМ Димовски и активистката Ампева – Го штитат ли владините мерки работникот? (ВИДЕО)

Слободен печат
Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, претседателот на Сојузот на синдикати, Дарко Димовски рече дека тие активно учествуваат на Економско социјалниот совет со Владата и...
Вести Македонија

Ампева: Низа прекршувања на работничките права во реалниот сектор

Слободен печат
Да не се воведените вонредни мерки, оваа година македонската јавност ќе можеше да види поголема сплотеност меѓу синдикатите и невладиониот сектор кој работи на работничките права,...