Tag : фукушима

Вести Ви Препорачуваме Свет

ПО КАТАСТРОФАТАЛНАТА НЕСРЕЌА ВО ФУКУШИМА: Јапонците го отвораат последниот изолиран град

Слободен печат
Јапонската влада денес делумно го отвори за јавноста последниот град кој беше изолиран по несреќата со нуклеарниот реактор во Фукушима пред девет години, со напрева...
Вести Свет

Јапонија не знае што да прави со радиоактивната вода во Фукушима, па ќе ја испушти во Пацификот

Слободен печат
Јапонија би можела да исфрли милон тони радиоактивна вода во Пацификот, која е контаминирана од нуклеарката во Фукушима. Од хаваријата во 2011 година се собрале...
Вести Свет

Заврши ЕДИНСТВЕНАТА кривична постапка по нуклеарниот инцидент во Фукушима – Раководителите КОНЕЧНО ослободени

Слободен печат
Јапонски суд денеска одлучи дека тројца поранешни директори на компанијата Токио Електрик Пауер не се виновни за професионална негрижа во несреќата во нуклеарката Фукушима во...
Вести Свет

ЈАПОНСКИ МИНИСТЕР ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Радиоактивна вода од Фукушима ќе биде пуштена во океан

Слободен печат
Јапонската компанија „Токио Електрик” (Тепко) ќе мора да ослободи радиоактивна вода во Пацификот од оштетената нуклеарка Фукушима, бидејќи нема доволно простор за складирање на тоа,...
Вести Свет

Сите реактори од нуклеарката Фукушима ќе бидат отстранети

Слободен печат
Правниот одбор токиската холдинг компанија за снабдување со електрична енергија (ТЕПКО), оператор на оштетената нуклеарна централа Фукушима, денеска донесе одлука да ги отстрани сите четири...
Вести Свет

Првпат по нуклеарната катастрофа, отворена плажата во Фукушима (ВИДЕО)

МИА агенција
Голем број деца и сурфери влегоа вчера во морската вода во близина на нуклеарната централа Фукушима 1, првпат по хаваријата која се случи во 2011...