18 C
Скопје

Tag : фотограф

Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Сакал да фотографира пет волци, се шокирал кога скокнале врз него!

Слободен печат
Да се ​​биде опкружен со волци звучи како застрашувачка сцена со која ретко кој сака да се соочи. Да стапнете на нивна територија може да...
Културен печат

Театарски фотографии „Театарот и градот“ од Кире Галевски

Тони Димков
Отсуството на театарската уметност од сцената поради пандемијата на коронавирусот, фотографот Кире Галевски одлучи да го покрие со веб-проектот „Театарот и градот“, необјавени и други...
Културен печат

Самостојна изложба: „Треперење“ во „Галерија Рудиќ“

Тони Димков
Најновата изложба на фотографии со наслов „Треперење“ на фотографот Боро Рудиќ од 18 ноември е поставена во неговата „Галерија Рудиќ“. Изложбата содржи 22 фотографии во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Остри коментари на сестрата на Меган Маркл – Било која пристојна личност не би си го дозволила тој срам!

Слободен печат
Сестрата на Меган Маркл, Саманта Маркл, ја повика војвотката да се извини поради „непримерните слики“ од посетата на националните гробишта во Лос Анџелес. Поранешната актерка...
Забава Магазин Магазин слајдер

Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Слободен Печат
Книгата „Алиса во земјата на чудата“ веднаш по објавувањето, во 1865 година, станала голем хит носејќи му на нејзиниот автор планетарна слава. Иако бил сè...
Вести Македонија

Атанасовски: Малку луѓе сакаат да работат новинарска фотографија, има по некој млад се појавуваат и би било убаво да не заменат (ВИДЕО)

Слободен печат
Фоторепортерска професија е жива и во моментов околу 10-15 фоторепортери се активни во весниците и порталите. Се појавуваат по еден двајца млади фоторепортери кои се...
Културен печат

Драги Неделчевски: Фотограф што „краде“ слики од светот што го окружува

Тони Димков
Повеќе од 40 години Драги Неделчевски, фотограф од Тетово, е посветен на љубовта кон фотографирањето и сѐ уште го чувствува предизвикот да остави трага зад...
Жена Магазин Некатегоризирано

Разговор со Ема Кушевска, фотографка: Предизвик за фотографирање ми се мајки, постари госпоѓи, жени во народни носии

Јасмина Кантарџиева Димков
Поминаа цели 10 години од нашето прво интервју, откако од активен градски живот, таа се повлече во мирното местенце Елен Камен на oхридското крајбрежје. Што...
Културен печат

Во Стразбур: Прва награда за „Егзит“ на Боро Рудиќ

Тони Димков
Македонскиот фотограф Боро Рудиќ jа освои првата награда во делот за издаваштво за неговата фотомонографија „Егзит“ (Exit) на овогодишниот фотоекспо-фестивал „Рандеву имаж“ во Стразбур, Франција....
Забава Магазин

ПЛАТА ОД СОНИШТАТА: Модерен милионер бара фотограф кој ќе му прави совршени фотки за на Инстаграм (ФОТО)

Слободен печат
Доколку сте млади, згодни и милионери што повеќе би можеле да посакате? Па, фотограф кој постојано би работел со вас во ваша корист. Некој кој...