Tag : фифпро

Спорт Фудбал

ФИФА, фудбалерите и клубовите пред договор, платите се намалуваат за 50 проценти

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот целосно ја запре економијата на многу држави низ светот, а ниту фудбалот не е изоставен од ова. Речиси сите фудбалски лиги во...
Спорт Фудбал

ФИФА дава 16 милиони евра за фудбалерите без плата

Слободен печат
Во 2019 година ФИФА го корегираше Дисциплинскиот кодекс и сериозно ги санкционира клубовите кои не исплаќаат плати на фудбалерите. Најголем дел од нив не добиваат...
Спорт Фудбал

Платини му се врати на фудбалот

Слободен печат
Тој ќе му биде личен советник на Филип Пијат, претседателот на ФИФПро, асоцијацијата на професионални фудбалери. Мишел Платини во 2016 година поради земање сомнителна исплата...
Спорт Фудбал

ФИФПро на страната на на Елмас и соиграчите

Слободен печат
Челникот на Наполи по ремито на неговиот тим со Салзбург во четвртото коло од Лигата на шампионите им нареди на фудбалерите една недела да поминат...