16.8 C
Скопје

Tag : Феминизам

Жена Живот Магазин Магазин слајдер

КОЛУМНА на Даниела Антоновска: Феминизација на сиромаштијата

Сиромаштијата е негирање на пристапот до основните човекови права, лишување од можности и ресурси. Вашинта Веран ја дефинира сиромаштијата како „недостаток на финансиски средства, зависност...
Вести Култура

ВИДЕО | Миленковска: Женското творештво и феминистичката литература треба да се дел од образованието

Слободен печат
Иницијативата „Сподели авторка“ за четири месеци успеа да донира стотина книги од областа на женското творештво и феминистичката и квир теорија во неколку библиотеки во...
Вести Македонија

ВИДЕО | Катерина Колозова: Феминизмот значи борба за еднаквост меѓу мажите и жените и не треба да се плашиме од тој поим

Александра Бубевска
Во разговор за развојот на феминизмот во земјава, професорката Катерина Колозова, директорка на Институтот за општествени и хуманистички науки, меѓу другото основачка на првите родови...
Вести Култура

ВИДЕО | Со феминистичка слем поезија младите го креваат гласот против омразата кон жените

Александра Бубевска
Младинската организација за едукативен развој „Еквалис“ за 7 март најавува онлајн слем на феминистичка поезија, кој ќе биде фокусиран на младите жени и девојки коишто...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Сара Миленковска: Не го гледам феминизмот одделно од социјалната правда

Јасмина Кантарџиева Димков
Храброста и борбеноста се бескопромисна работа. Ако треба да се опише младата активистка Сара Миленковска, што друго да се рече, ако не – храбра и...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кира Најтли: Проституцијата е единствената професија во која жените заработуваат повеќе од мажите

Слободен Печат
Актерката Кира Најтли отворено зборуваше за „комплексноста“ да се биде жена во модерната ера воедно зборувајќи за нејзината претстојна филмска улога. 35-годишната актерка треба да...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Внуката на Грејс Кели: Да се биде жена и да сакаш да ја изразиш својата единственост е борба

Слободен Печат
Грејс Кели ќе остане запаметена како актерката која стана принцеза. Таа важеше за икона на стилот и една од најконтроверзните членови на благороднички фамилии. Нејзините...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Есенцијални филмови кои мора да ги гледате: Славење на феминизмот и родовата еднаквост

Слободен Печат
Не, ова не е список на филмови и серии што необјасниво се обоени во розова боја што симболизира глобална предрасуда која е опресивна за половина...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Рут Гинсбург, икона на феминизмот и хероина на поп културата

Слободен печат
Рут Бадер Гинсбург, која почина на 87-годишна возраст на 18 септември 2020 година, поради компликации од карцином на панкреас, ја обележа историјата на САД и, пред...