10 C
Скопје

Tag : фао

Вести Свет

ФАО: Природните катастрофи го загрозуваат производството на храна

Слободен печат
Зголемениот број на природни катастрофи го загрозуваат системот за производство на храна на планетата, предупреди денеска Организацијата на Обединети нации за земјоделство и храна (ФАО)...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Постерот на 14-годишниот Павел од Куманово победи на глобалниот натпревар на ФАО: Земјоделецот е суперхерој

Слободен печат
И покрај силната конкуренција на деца и млади ширум светот четиринаесет годишниот Павел Милановски од Куманово е победникот на глобалниот натпревар на ФАО за постер...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ФАО: Цената на храната во декември на рекордно највисоко ниво

Слободен печат
Светските цени на храната во декември 2020 година продолжија да растат седми месец по ред, со пораст на сите клучни категории намирници, освен шеќерот, објави...
Вести Економија

ФАО: Цените на храната растат петти месец по ред

Слободен печат
Цените на храната растат петти месец по ред, што укажува на постепено закрепнување од шокот предизвикан од пандемијата, соопшти Организацијата на ОН за храна и...
Вести Економија

ФАО: Нагло поскапе храната во септември

Слободен печат
Цените на храната, четврти месец по ред, во септември се зголемија на светските пазари, предводени од големото поскапување на растителните масла и житарките, соопшти денеска Агенцијата за храна на...
Вести Свет

ФАО: Апел до милијардерите да донираат за гладните

Слободен печат
Директорот на Светска програма за храна Дејвид Бизли ги повика најбогатите луѓе во светот да донираат пари за да спасат околу 30 милиони луѓе, кои...
Вести Свет

ОН: Акутен недостиг на храна и глад во 27 држави од светот

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот им се заканува на 27 земји од светот со криза за храна, се наведува во заедничкиот извештај на Светската организација за храна...
Вести Економија

Со паметни климатски практики до поотпорно земјоделство

Слободен печат
Земјоделството е особено чувствително на екстремни временски услови и катастрофи. Климатските промени предизвикуват големи штети на земјоделското производство и влијаат на руралната егзистенција и сигурноста...
Вести Економија

Индексот на цената на основните прехрамбени производи порасна за 2,4 отсто

Слободен печат
По остриот пад предизвикан од пандемијата на коронавирус цената на храната во светот се стабилизира и покажува благо покачување соопшти денеска Агенцијата за храна и земјоделство при...
Вести Свет

Мери Кени од ФАО: Во време на пандемијата, секој мораше да се прилагоди за да осигури безбедна храна

Слободен печат
Ковид-19 влијаеше на начинот на снабдување, тргување и купување на храната, што носи нови или различни ризици кои треба да се земат предвид за да...