Tag : ерол шаќири

Ви Препорачуваме Колумни

Ниту Македонците го одбраа Груевски, ниту ДУИ го направи Заев премиер во 2016

Ерол Шаќири
Во интервјуто на вицепремиерот Бујар Османи дадено за „Слободен Печат“ веднаш по пласирањето на предизборниот слоган „Време е за Албанец премиер“ меѓудругото тој го изјави...
Ви Препорачуваме Колумни

Ти благодарам Али Ахмети, уживај во својата пензија

Ерол Шаќири
Кога пред неколку месеци напишав дека ова ќе биде последната, а воедно и најтешката политичка битка на Али Ахмети, ни на крај памет не помислив...
Ви Препорачуваме Колумни

Евентуалниот бојкот на ВМРО ДПМНЕ би бил добар за државата, лош за демократијата, катастрофален за партијата

Ерол Шаќири
Како прво мислам дека до бојкот нема да дојде, не мислам дека до толку ВМРО ДПМНЕ се отидени „десно од разумот“, но сепак да ја...
Ви Препорачуваме Колумни

Избори ќе има, не вие кога сакате, туку тогаш кога ДПМНЕ ќе каже

Ерол Шаќири
„Здравјето на граѓаните на прво место“, се слушаат пискотници од Бихаќка преку „Палатата на Злото“ до Мала Речица, а се однесува на датумот за изборите....
Ви Препорачуваме Колумни

Сиромашните да не се секираат, ќе си останат сиромашни

Ерол Шаќири
Во исчекување на каков свет ќе дочекаме по коронавирусот полека го спознаваме светот во кој живееме, светот кој самите го создадовме, свесно или несвесно. Можете...
Ви Препорачуваме Колумни

Државните мерки не поделија на авторитарни и слободоумни

Ерол Шаќири
Не запираат дискусиите во врска со рестрикциите наметнати од државата, вклучени се сите, од обични граѓани до универзитетски професори,секој со свое мислење и толкување. Се...
Ви Препорачуваме Колумни

Во отсуство на самодисциплина, дисциплината се наметнува

Ерол Шаќири
Факт е дека коронавирусот ги напаѓа сите, а за постарите лица и лицата со слаб имунитет и кои се дијагностицирани со други состојби може да...
Ви Препорачуваме Колумни

Короната ќе ја победиме, но дали себе?

Ерол Шаќири
Претеран конзумеризам, мегаломанија, нарцизам, алчност, реалноста во која живее модерниот човек, идеологија која ја турка планетата во ќорсокак. Крај за спиритуалната еволуција на човекот. И...
Ви Препорачуваме Колумни

Шиптарите се лоши, а на ѓаурите не им се верува

Ерол Шаќири
Кога човек ќе помисли дека конечно, по не знам колку изборни циклуси, во овој што следи ќе куртулиме од националистичките реторики на партиите претенденти за...
Ви Препорачуваме Колумни

Заев и Касами испишуваат историја

Ерол Шаќири
Денешниот ден, 27 февруари 2020 година ќе биде запаметен како уште еден историски ден за нашата држава. Уште еден чекор напред кон нормалноста, разбиено е...