10 C
Скопје

Tag : Епидемиолошка слика

Вести Регион Слајдер

Епидемиологот Тиодоровиќ ја нарече ситуација во Србија „стабилно лоша“: Олабавување на мерките кога бројките ќе бидат трицифрени

Слободен печат
Епидемиологот и член на Кризниот штаб за спречување на ковид-19, Бранислав Тиодоровиќ изјави дека до олабавување на епидемиолошките мерки може да дојде кога бројот на...
Вести Свет

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Слободен печат
Советот на Европската Унија (ЕУ) денеска прифати да ги олесни рестрикциите за патувања од и кон шест земји врз основа на епидемиолошката состојба. Станува збор...
Вести Македонија Слајдер

Се подобрува епидемиолошката слика во Македонија: Над 4.000 оздравени од ковид-19 за два дена, активни 12.635 случаи

Слободен печат
Бројот на оздравени пациенти од ковид-19 во последните два дена е во просек по 2.000, односно само за викендот оздравеле вкупно 4.125 лица. Во деноноќието...
Вести Македонија Слајдер

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат
Од епидемиолошката слика ќе зависи каква ќе биде одлуката на Комисијата за заразни болести која утре претпладне ќе се состане да ја разгледа можноста за...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Колку постабилна епидемиолошката слика во ноември, толку повеќе деца во училиште

Слободен печат
Стабилна епидемиолошка состојба во ноември ќе значи физичко присуство во училиште за уште некоја група на деца, порача министерот за здравство, Венко Филипче. Еден е...